24˚
İstanbul
24˚
şiddetli yağmur
Nem %57
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-16 17:39:28

3. Doz aşı randevusu nasıl alınır? e-Devlet ve MHRS aşı randevusu alma nasıl olur?

“3. Doz aşı randevusu nasıl alınır?” sorusu, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından en sık sorulan sorular arasına girdi. Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantına önlem olarak hatırlatma dozunun aşı takviminin üstüne üç ay geçtikten sonra yaptırılabileceğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından vatandaşlar internet üzerinden yaptıkları yoğun araştırmada, “3. Doz aşı randevusu nasıl alınır?”, “e-Devlet ve MHRS aşı randevusu alma nasıl yapılır?” sorularına cevap aramaya başladı.

3. Doz aşı randevusu nasıl alınır? e-Devlet ve MHRS aşı randevusu alma nasıl olur?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Covd-19 tedbirleri kapsamında geliştirilmiş olan aşı programıyla iki doz aşısını olan vatandaşlar, dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla 3. Doz aşı için kolları sıvadı. e-Devlet ve MHRS üzerinden 3. Doz koronavirüs aşısı için randevu alma üzerine yoğun bir araştırma başladı. Peki 3. Doz aşı randevusu nasıl alınır? e-Devlet ve MHRS aşı randevusu alma nasıl yapılır? İşte detaylar…

3. DOZ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamada, aşılanmaya dikkat çekerek, vatandaşlara 3. Doz ile ilgili çağrıda bulundu. Hatırlatma dozu için belirlenen sürenin ise 3 aya indirildiğini ifade etti. Sağlık Bakanı Koca açıklamasında şu sözleri sarf etti:

“Avrupa'da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir. Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.”

Bakan Koca’nın açıklamalarının ardından aşı randevularının nasıl alındığına yönelik yoğun bir araştırma yapmaya başladı. 3. Doz aşı randevusu nasıl alınır? sorusu, internet üzerinden en sık aratılan sorular arasına girdi. Aşı randevuları e-Devlet ve MHRS sistemleri üzerinden alınıyor. Peki e-Devlet ve MHRS üzerinden aşı randevusu almak için nasıl bir yöntem izlenilmesi gerekiyor?

E-DEVLET VE MHRS AŞI RANDEVUSU ALMA NASIL YAPILIR?

3. doz aşı için hastaneden randevu oluşturmak isteyen vatandaşlar, iki seçenek üzerinden randevularını oluşturabilirler. Bu seçeneklerden biri ALO 182’yi aramak iken diğer yöntem, MHRS internet adresin üzerinden sağlanan randevu seçeneğidir. MHRS üzerinden T.C. Kimlik numarası ile oluşturmuş olduğunuz şifreniz ile giriş yapabileceğiniz sistem üzerinden dilediğiniz hastaneden randevu alınabilir.

MHRS sistemi üzerinde eğer bir üyeliğiniz bulunmuyorsa “Randevu Al” butonuna tıklayarak ekrandaki “Üye Ol” seçeneğine tıklamalı ve bu şekilde üyeliğinizi oluşturmalısınız. Ardından üyelik içerisinde dilediğiniz hastane üzerinden 3. Doz aşı için randevuyu rahatlıkla alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden de MHRS sistemine geçiş yapabilir, randevunuzu bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Etiketler