Tarih : 12.06.2021 - 13:40 Yorum : 0

Dünya'nın 5. okyanusu Güney Okyanusu oldu

National Geographic, Antarktika'yı çevreleyen su kütlesini dünyanın beşinci okyanusu olarak tanıdı. Güney Okyanusu resmilik kazandı.

Dünya'nın 5. okyanusu Güney Okyanusu oldu

Antarktika'yı saran su kütlesi dünyanın beşinci okyanusu olarak resmen tanındı. National Geographic Society coğrafyacısı Alex Tait, Güney Okyanusu'nun resmilik kazandığını duyurdu. 5. okyanusla beraber dünya okyanus haritalarının yeniden çizileceği ön görülüyor.

National Geographic Society coğrafyacısı Alex Tait dergiye verdiği röportajda, "Güney Okyanusu uzun zamandır bilim adamları tarafından tanındı, ancak hiçbir zaman uluslararası bir anlaşma olmadığı için onu hiçbir zaman resmi olarak tanımadık" dedi. Tait,"Onu her zaman etiketledik, ancak [diğer okyanuslardan] biraz farklı etiketledik. Bu değişiklikle beraber son adım atılıyor'' diyerek anlattı.

Tait, Güney Okyanusu'nu resmi olarak kabul etmenin eğitim açısından da önemli olduğuna dikkati çekti. National Geographic Society'nin okullara ve kamuya çevrimiçi coğrafi eğitim programları ve materyaller sağladığını belirten Tait, Antarktika'daki su kütlesinin haritalar üzerinde Güney Okyanusu olarak etiketlenmesinin kilit önemde olduğunu belirtti.

National Geographic'e göre, Güney Okyanusu, Drake Geçidi ve Scotia Denizi hariç, Antarktika'nın kıyı şeridinden 60 derece güney enlemine kadar uzanıyor. En yeni su kütlesi, onu Kuzey Kutbu'ndan sonra en küçük ikinci su kütlesi yapıyor.

Okyanusları aşan Türk kadın kaptan Okyanusları aşan Türk kadın kaptan ​Dünyanın en büyük, sofistike gaz nakliye gemileri filosuna sahip bir şirkette ilk Türk kadın kaptan Fidan Yetişsin, sektörde yaşadığı zorlukları anlattı. Erkek kaptanlara kıyasla iki kat daha fazla çalıştığını söyleyen Yetişsin, “Eskisi gibi değil ama şirketler hala kadın kaptan istemiyorlar. Bu işi yapamayacağımızı göstermek için bize her şeyi yapıyorlar. 7 ay boyunca hiçbir şekilde karaya ayak basmadım. Üç defa ekvatoru geçtim. Sevdiklerinizin güzel günleri oluyor, bunları göremiyorsunuz. En kötüsü de bazen anneniz, babanız, ölüyor. Siz orada da bulunamıyorsunuz” dedi.

Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi Çin, üçüncü okyanus gözlem uydusunu fırlattı.

Etiketler : okyanus güney okyanusu
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber