• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  112100
 • up
  USD
  4.0297
 • up
  EURO
  4.9834
 • up
  GBP
  5.7326
 • up
  Altın
  174.471
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 21.04.2017 - 14:55 Yorum : 0

24 Nisan 2017 okullar tatil mi? Pazartesi okullar tatil edilecek mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hafta sonuna denk gelince öğrenciler 24 Nisan pazartesi tatil mi sorusunu sormaya başladı. Pazartesi okullar tatil mi belli oldu.

24 Nisan 2017 okullar tatil mi? Pazartesi okullar tatil edilecek mi?

24 Nisan Pazartesi okullar tatil mi MEB son dakika açıklaması geldi. 24 Nisan pazartesi günü okullar tatil olmayacak. Hafta sonuna denk gelen 23 Nisan törenler bugün yapılacak ve yoklama sistemi devam edilecek. Özellikle devamsızlık sıkıntısı olan tüm öğrencilerin bugüne dikkat etmeleri şart. Her sene resmi tatil olarak ilan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da hafta sonuna denk gelen resmi tatillerden.

 

24 NİSAN PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Geçtiğimiz yıllarda 24 Nisan tarihinin tatil edilmesine yönelik düzenlemeler yer almıştı. Aynı durumun bu yıl için de geçerli olup olmayacağı merak edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl yayımladığı takvime göre "23 Nisan 2017 Pazar günü törenden sonra başlar, 23 Nisan 2017 akşamı sona erer" ifadesi yer almış, dolayısıyla bu günün tatil edilip edilmeyeceği merak konusu olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yer verdiği bu ifadeye göre tatil olma imkanı düşük durmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili önümüzdeki günlerde yeni bir duyuru yapması halinde detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

EN SON 24 NİSAN TATİLİ 2014 YILINDA OLDU

24 Nisan tatili en son 2013-2014 eğitim öğretim yılında 24 Nisan 2014 tarihinde yapıldı. 2013-2014 eğitim öğretim yılına geçmeden önce bir önceki eğitim öğretim yılını da inceleyelim. 23 Nisan 2013-24 Nisan 2013 tarihlerinde tatil yapılmıştı. 2012-2013 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Okul öncesi ve İlkokul ve Ortaokul Kurumlarına 23–24 Nisan 2013 günleri tatil oldu. Ortaöğretim ve Yaygın Eğitim Kurumlarında ise sadece 23 Nisan 2013 tarihi tatil oldu, 24 Nisan günü tatil olmadı.

DÜNYA ÇOCUKLARI TÜRKİYE'DE

"39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği" kapsamında Nevşehir'e gelen yabancı öğrenciler, konuk oldukları ailelerin evinde Türk misafirperverliği ile tanışıyor.

Şenlik kapsamında kentte düzenlenen etkinliklere katılan konuk çocuklar, daha önceden belirlenen kardeş öğrencilerin evlerinde ağırlanıyor. "Çocuklar Geleceğimizdir" temasıyla düzenlenen program için 26 ülkeden gelen öğrenciler, organizasyon dahilindeki etkinliklerin ardından misafir oldukları ailelerle eve dönüyor. Birlikte gezi ve çeşitli aktiviteler düzenleyen misafir çocuk ve kardeş aileler, günü birlikte tamamlıyor.
 
Nevşehir Lütfü Pamukçu Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Berkay Topuz, Azerbaycan'dan gelen arkadaşı Eyüp Bayramof'u evinde konuk ediyor. 

Topuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayramof ile bilgisayar oyunları ve satranç oynayarak zaman geçirdiklerini, ailesiyle yabancı bir öğrenciyi ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

Misafiri ile birçok ortak noktaları bulunduğunu belirten Topuz, "Aynı oyunlardan hoşlanıyoruz, birlikte bol bol oyun oynayıp sohbet ediyoruz. O bana ülkesini anlatıyor, ben de babamlarla onu gezintiye çıkararak yaşadığımız çevreyi tanıtıyorum." dedi. 

Azebaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinden gelen Eyüp Bayramof ise Türkiye'de çok güzel vakit geçirdiğini, ileride tekrar gelmek istediğini aktararak "Berkay ile birlikte oyunlar oynuyoruz. Yorulduğumuzda onun odasında uyuyoruz. Nevşehir'i çok sevdim. Burada alışveriş merkezine gittik ve Berkay'ın annesi bana hediye aldı. İleride Nevşehir'e tekrar gelmek istiyorum çünkü Nevşehir çok güzel bir yer." diye konuştu. 

"PAYLAŞMA VE MİSAFİRPERVERLİK DUYGUSUNUN GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR" 

Misafir ağırlamanın oğlu için çok iyi olacağını düşündüğünü ifade eden baba Hakan Topuz da Eyüp ile çok kısa sürede kaynaştıklarını, Azerbaycan'daki ailesiyle de telefonda görüşerek tanıştıklarını anlattı. Baba Topuz, şöyle devam etti: 

"Her geçen gün birbirleriyle daha iyi iletişim kuruyorlar. Sanki sürekli aynı evde yaşıyorlarmış gibi beraber vakit geçiriyorlar. Evimize geldiği ilk gün ailesiyle telefonla görüşerek tanıştık. Bu program, çocuğumun paylaşma ve misafirperverlik duygusunun gelişmesini sağlıyor. Çocuğumun çok iyi ev sahipliği yaptığını gözlemliyorum. Misafirimiz de gayet rahat." 

"DÜNYA ÇOCUKLARI İLE ÇOCUKLARIMIZ KAYNAŞIYOR" 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın dünya çocuklarının kaynaşmasını sağladığına işaret eden anne Havva Topuz ise "Bu bayramı dünya çocuklarına hediye eden Mustafa Kemal Atatürk'e şükranlarımı sunuyorum. 23 Nisan Çocuk Bayramı sayesinde dünya çocukları ile çocuklarımız kaynaşıyor. Güzel duygular yaşıyoruz. Ne pişirmişsem yiyor, damak tadımız hemen hemen aynı olduğu için özellikle yemek konusunda sorun yaşamıyoruz." dedi. 

"TÜRK YEMEKLERİNİ ÇOK BEĞENİYOR" 

Evlerinde Romanyalı konuklarını ağırlayan, Damat İbrahim Paşa Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi İdil Varol da en büyük zevklerinin arkadaşıyla boncuktan bilezik yapmak olduğunu anlattı. Varol, yabancı dilini geliştirerek Romanya'da arkadaşına misafir olmak istediğini dile getirdi. 

Konuklarının Türk yemeklerini çok beğendiğini ifade eden anne Diler Varol, organizasyonu düzenleyen TRT'ye teşekkür etti. Dünya çocuklarının kaynaşması ve sevgiyle büyümelerinin dünya barışının gerçekleşmesini sağlayacağına inandığını vurgulayan Diler Varol, şunları söyledi: 

"Maria'ya ev sahipliği yapmak çok güzel. Daha önce Polonya ve Bulgaristan'ı da ziyaret etmiş ama Türkiye'nin çok güzel bir yer olduğunu söylüyor. Özellikle yemek konusunda sorun yaşamıyoruz, Türk yemeklerini çok beğeniyor. Çocukların içinde çok büyük bir sevgi var, bu sevgi büyüdükçe bence dünya barışının gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Bu tür aktivitelerin sürmesini istiyoruz."

Romanya'dan gelen Maria Mirela ise Türkiye'yi çok sevdiğine dikkati çekerek kardeş ailesiyle gezdiği Kapadokya'nın sıra dışı bir yer olduğunu ifade etti.  Mirela, Türk misafirperverliğine hayran kaldığını, çok iyi ilişkiler kurduğu Varol ailesini ziyaret etmek için Türkiye'ye tekrar geleceğini de kaydetti.  "39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği"ne katılmak üzere 26 ülkeden Nevşehir'e gelen çocuklar çeşitli etkinliklerin ardından 26 Nisan’da ülkelerine dönecek. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hafta sonuna denk gelince öğrenciler 24 Nisan pazartesi tatil mi sorusunu sormaya başladı. Pazartesi okullar tatil mi belli oldu. 

Meclis 23 Nisan Pazar günü özel gündemle toplanacak TBMM 23 Nisan Pazar günü özel gündemle toplanacak TBMM Genel Kurulu, TBMM'nin açılışının 97. yıl dönümü dolayısıyla, 23 Nisan Pazar günü özel gündemle toplanacak.

Erdoğan'dan çocuklara 23 Nisan yemeği Erdoğan'dan çocuklara 23 Nisan yemeği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklarla yemekte bir araya geldi.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber
Reklamı Geç