2022-05-26 15:25:59 | Son Güncelleme : 2022-05-26 15:43:30

YouTube'un yaptırımına Rusya'dan tehdit: Engelledikçe gazetecileri sınır dışı edeceğiz

YouTube, Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın basın toplantılarını engelleyince Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, tehditler savurdu. Zaharova, bir kez daha YouTube engellerse Batılı gazetecileri sınır dışı edeceğini söyledi.

YouTube'un yaptırımına Rusya'dan tehdit: Engelledikçe gazetecileri sınır dışı edeceğiz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Dışişleri Bakanlığının YouTube üzerinden yayınladığı günlük basın toplantılarının engellendiğini belirtti. Bu durumun bir daha tekrarlanması durumunda karşılık vereceklerini ifade eden Sözcü Zaharova, "Birkaç basın toplantım engellendi. Onlara şöyle dedik. Başka bir basın toplantısını engellerseniz, bir gazeteci veya ABD'li medya kuruluşu evine döner. Basın toplantısı bir daha engellenirse bir kişinin veya basın kuruluşunun ismini belirteceğiz, o da evine dönecek" ifadelerini kullandı.

Zaharova'nın açıklaması, Rus parlamentosunun bir Batılı ülkenin Rus medyasına "düşmanca" davranması halinde savcılara Moskova'daki yabancı medya bürolarını kapatma yetkisi veren yasa tasarısını kabul etmesinden günler sonra geldi.

RUSYA'DAN BIDEN VE BLINKEN'A YAPTIRIM

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden ile Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in de aralarında bulunduğu toplam 963 ABD vatandaşına ülkeye giriş yasağının uygulandığı duyurmuştu. Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, ABD tarafından sürekli olarak uygulanan Rusya karşıtı yaptırımlara yanıt bağlamında Rusya'ya girişi kalıcı olarak yasaklanan ABD vatandaşlarının bir listesinin yayınlandığı belirtilmişti.