2022-06-23 17:01:25 | Son Güncelleme : 2022-07-02 15:14:57

Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? 2022 memur ve emekli (SSK-Bağ-Kur) temmuz zam oranları tablosu

Temmuz zammı için gözler enflasyon rakamlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği temmuz zammı sonrasında en düşük maaşın ne kadar olacağı merak edilirken "Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? 2022 En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?" soruları için araştırmalar hız kazandı. İşte temmuz zammı sonrasında emekli ve memur maaşı tablosu...

Memur ve emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? 2022 memur ve emekli (SSK-Bağ-Kur) temmuz zam oranları tablosu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra memur ve emekli maaşlarına yapılması beklenen temmuz zammı milyonların gündeminde. Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için kesin rakamlar TÜİK tarafından 5 Temmuzda netleşecek. 2022 temmuz zammı için açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak" dedi. Peki, Memur ve emekli maaşına zam olacak mı? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak olan zam oranı milyonların gündeminde. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranı da gündem oldu.

Memur ve emekli maaşlarına ilişkin kesin zam oranı rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. 5 Temmuz'da haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri ile temmuz zam oranı netleşecek.

Emekliler ve kamu çalışanları yılda iki kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi ise enflasyon oranları oluyor. Memur ve emekli maaşlarına temmuz ayında enflasyon oranına göre zam yapılacak. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur zammı haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belirlenecek.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranlarına ilişkin net oranlar henüz belli olmadı. Zam oranları için emekli ve memurun gözü 4 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamında. Merkez Bankası, haziran ayı enflasyon beklentisinin 3.75 olduğunu açıkladı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞINA ZAM GELECEK Mİ?

Emekliler ve kamu çalışanları ücret ve aylıklarına temmuz ayında yılın ikinci zammını alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati söz konusu memur ve emekli maaşlarıyla ilgili detayları açıkladı. Bakan Nebati, "Ocak ayı enflasyon farkı dâhil yüzde 30.95 oranında artış yapılmış olup temmuz ayından geçerli olmak üzere de yüzde 7 oranında artış yapılacak. Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak" dedi.

YÜZDE 41,67 ARTIŞ ORANI!

Sabah'ta yer alan habere göre, emekli ve memur için ocak ayında yapılan yasal düzenleme ile ek zam imkânı tanındı. Bu kapsamda taban emekli aylığı 2500 liraya çıkarılırken, memur ve emeklilerine toplu sözleşmede yüzde 5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2.5 puan artırılarak yüzde 7.5 yapıldı ve enflasyon farkıyla beraber oran yüzde 30.95 oldu. Temmuz ayında yapılacak değerlendirmeye göre yüzde 7 olan toplu sözleşme zam oranının artırılması gündeme gelebilecek. Memur ve emeklilerine 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. SSK-BAĞ-KUR emeklileri için taban aylık da yükseltilecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 8.688,20 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 8.947,24 TL

 

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 5.796,15 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 5.969,00 TL

 

EN DÜŞÜK SSK EMEKLİSİ AYLIĞI (2000 Öncesi) NE KADAR OLACAK?

  • 5 aylık enflasyona göre: 4.465,27 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminine göre: 4.597,94 TL

 

İŞTE BAKAN NUREDDİN NEBATİ'NİN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI!

Memur ve emekliler için beklenen müjdeyi veren Bakan Nebati, temmuz zammına ilişkin açıklamalarında; "Ocak ayı enflasyon farkı dâhil yüzde 30.95 oranında artış yapılmış olup temmuz ayından geçerli olmak üzere de yüzde 7 oranında artış yapılacak. Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak. Ocak ayı itibariyle asgari geçim indirimi uygulamasına son verildi. Asgari ücretin aylık gelir vergisi matrahı ile damga vergisi matrahı tutarı kadar kısmı ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde istisna tutularak asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisi kaldırıldı ve bu uygulama tüm ücret geliri elde edenlere yayınlaştırıldı. Böylece kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde söz konusu zamların haricinde vergi istisnasına bağlı olarak da ayrıca artış meydana geldi. Ülkemizin kalkınması ve bölgesel gelişmişlik farklarının en aza indirilmesi amacıyla, Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi, Su ve Kanalizasyon Altyapı Programı ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kurumlar Vergisi İndirimi, SGK Primi, İşveren Hissesi Desteği, Arazi Tahsisi, Faiz Oranı Desteği, SGK Prim Desteği, KGF desteği. Gelir Vergisi Stopajı Desteği vb. bölgesel projeler yürütülmekte ve teşvikler sağlanıyor" ifadelerini kullandı.