2022-05-19 17:25:00 | Son Güncelleme : 2022-05-19 17:28:04

Apple, Farkındalık Günü'nde Yeni Erişilebilirlik Ayarlarını Duyurdu: Kapı Algılama ve Dahası

Apple, 19 Mayıs Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü'ne özel yeni erişilebilirlik ayarlarını duyurdu. Kapı algılama ve canlı altyazılar...

Apple, Farkındalık Günü'nde Yeni Erişilebilirlik Ayarlarını Duyurdu: Kapı Algılama ve Dahası
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad'leri için yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Halihazırda pek çok yenilik üzerine çalışan firma, 19 Mayıs Küresel Erişilebilirlik FarkındalıkGünü'ne özel yeni erişilebilirlik ayarlarını duyurdu. Söz konusu özellikler engelli kişilerin işlerini daha da kolayştırmayı amaçlıyor.

Yapılan duyuruda Apple, görme engelli veya görme bozukluğu bulunan kişiler için; kullanıcıların gittiği bir yerde kapıyı bulmalarına yardımcı olmak için 'Kapı Algılama' özelliğini duyurdu. Engelli kişilerini işlerini kolaylaştıracak yenilik, LİDAR sensörlü iPhone ve iPad modellerinde çalışacak. 

KAPI ALGILAMA VE CANLI ALTYAZILAR ÖZELLİKLERİ DUYURULDU

Apple'ın iPhone ve iPad'lerde sunduğu 'Büyüteç' olarak adlandırılan erişilebilirlik ayarları, artık yeni duyurulan Kapı Algılama özelliğini de içerisinde barındıracak. Bilmeyenler için Apple, geçtiğimiz yıllarda Büyüteç ayarına Kişi Algılama özelliğini de eklemişti. Şimdi ise buna Kapı Algılama da eklendi ve erişilebilirlik ayarları bu sayede daha yararlı hale geldi.

Kapı Algılamanın her telefon ve tablette çalışmayacağını bilmenizde fayda var. Resmi destek sayfasında yer alan yazıya göre bu özellikten sadece; 2. ve 3. nesil 11 inç iPad Pro, 4. ve 5. nesil 12.9 inç iPad Pro, telefon olarak ise sadece iPhone 12 Pro ve iPhone 13 Pro modelleri yararlanabilecek.

Bir diğer özellik ise Canlı Altyazılar. Apple'ın erişilebilirlik gününe özel duyurduğu bu özellik ise; FaceTime araması, YouTube videoları ve diğer görüntülü içeriklerde sesi altyazı olarak izleyeciye sunacak. Apple'ın açıklamasına göre Canlı Altyazılar, ABD başta olmak üzere bu yıl test sürecine girecek. Test aşaması tamamlandıktan sonra ise; iPhone 11 ve sonraki modeller, A12 Bionic ve sonraki modellere sahip iPad ve Apple silikonlu Mac'lerde çalışacak.