Tarih : 17.07.2021 - 17:30 Yorum : 0

NASA'dan dikkat çeken uyarı: Ay Dünya'ya yaklaşıyor sel baskınları artacak

Japonya ve Almanya'da yaşanan sel felaketlerinin ardından NASA'dan çarpıcı bir uyarı geldi. Ay'ın Dünya'ya yaklaştığını söyleyen NASA, sel felaketlerine dikkat çekti.

NASA'dan dikkat çeken uyarı: Ay Dünya'ya yaklaşıyor sel baskınları artacak

NASA ve Hawaii Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalara göre küresel ısınma nedeniyle buzul erimesi hızlandı, deniz seviyeleri yükseldi. Yaşanan bu değişimler çeşitli felaketleri de yanında getirdi. Almanya ve Japonya'da yıkıcı ölümlere neden olan sel felaketlerinin ardından NASA'nın uyarısı herkesin dikkatini çekti.

Çalışmaya göre, 2030'lı yıllarda Ay, Dünya'ya daha da yaklaşacak. Hem Ay'ın oluşturduğu çekim etkisi hem artan deniz seviyesi birleştiğinde 2030'lu yıllarda rekor düzeyde sel baskınları yaşanabilir.

İlk kez 1728 yılında Ay'ın yörüngesinde bir oynama kayıtlara geçmişti. Ay'ın bu yörünge değişimi 18.6 yıl sürüyor, bugüne kadar çok büyük tehlike oluşturmuyordu. Fakat 18.6 yıllık sürenin ilk yarısında gel-git dalgaları normalden daha etkisiz olsa da ikinci yarıda bu durum değişiyor. Suyun kıyılara gelmesiyle gitmesi olayı normalden daha sert görülüyor.

Bu etki artışını küresel ısınmayla birleştiren bilim insanlarına göre ortaya korkutucu bir tablo çıkıyor. 2019 yılında sadece ABD'de 600'den fazla taşkın tespit edildi. Bilim insanları bu sayının en az üç dört katına çıkması bekleniyor.

Etiketler : Nasa Dünya Ay
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber