26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-15 12:27:11

Memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Memur ve emekli maaşları 2022 zam farkları ayın kaçında ödenecek?

“Memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak?” sorusu, memur ve emekliye verilecek yüzde 2,5’luk ek zammı da içermekte olan kanun teklifi görüşmelerinin, Meclis’te yeterli çoğunluk sağlanamadığı için tamamlanamaması nedeniyle en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Maaş farkları 15 Ocak maaşlarına yansıtılamayacak olan memur ve emekliler, konu ile ilgili çıkan haberin ardından internet üzerinden yoğun bir araştırma yaparak, “Memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak?”, “Memur ve emekli maaşları 2022 zam farkları ayın kaçında ödenecek?” sorularına cevap aramaya başladı.

Memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Memur ve emekli maaşları 2022 zam farkları ayın kaçında ödenecek?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

TÜİK’in enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından enflasyon farkı + yüzde 5 toplu sözleşme ile memur ve emekliler için zam oranları da belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon farkına ek olacak toplu sözleşme yüzdesi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, yüzdenin yüzde 5 değil, yüzde 7,5 olacağı müjdesi vardı. 2022 Ocak zammı ile birlikte maaşlarındaki artışı da öğrenen memur ve emekliler, Ocak zammının maaşlarına ne zaman yansıyacağını sorgulamaya başladı. Memur ve emekliye verilecek yüzde 2,5 oranındaki ek zammın da içinde bulunduğu 18 maddelik kanun teklifi görüşmelerinin, Meclis’te yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle tamamlanamamasının ardından zam farklarının 15 Ocak maaşlarına yansımayacağı belli olmuştu. Peki memur ve emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Memur ve emekli maaşları 2022 zam farkları ayın kaçında ödenecek? İşte detaylar…

2022 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAM FARKLARI NE KADAR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun aralık ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından emekli aylıklarına yapılacak zam oranları da netleşmişti. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 25.47 oranında zam yapılacağı bildirilirken memur maaşlarına ise 2021’in ikinci yarısındaki enflasyon farkı ile birlikte yüzde 5 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacağı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamalarda 2022 yılındaki yüzde 5 oranında olan toplu sözleşme zammının yüzde 7,5 oranına çıkarıldığını ifade etmişti. Bu da memur maaşlarının toplamda yüze 30.5 oranında artış göstereceğini ifade ediyordu. Memur emeklileri de aynı şekilde yüzde 30.5 oranında bir artışla maaşlarını almış olacak.

MAAŞ FARKLARI NEDEN YATMADI?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, memura ek zam ve emekli maaşlarını en az 2.500 TL olarak düzenleyen, TL finansal araçlara talebin artırılması ve doğalgazda kademeli fiyata geçişin de içinde bulunduğu 18 maddelik yasa teklifi kabul edilmişti. Kabul edilen teklif, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda da değişiklik yapıyor. Banka nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait olan para, mal, hak, alacak ve varlıklar haczedilmeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir ya da ihtiyati haciz konulamayacak. Vergi kanunları gereğince, iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılmış olan davalarda, dava konusu tutarın yüzde 50’si oranında teminat alınmadan yürütmenin durdurulması kararı alınmayacak.

Çok sayıda kişiyi ilgilendiren 18 maddelik yeni ekonomi paketi için mesailer 3 gündür devam ediyordu. Kabul edilen 10 maddelik kısmın dışında kalan 8 maddenin görüşmeleri ise Meclis’teki yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle bir dahaki haftaya ertelenmiş oldu. Bu da 8 madde içinde bulunan memur ve emekliye verilecek olan yüzde 2,5 oranındaki ek zammın 15 Ocak maaşlarına yansıyacak olması durumunu değiştirdi. Memur ve emekliler alacakları ek zammı Ocak maaşlarında göremeyecek.

MAAŞ ZAM FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

TBMM’ye sunulan 18 maddelik kanun teklifinin 8 maddesi için yapılacak görüşmelerin önümüzdeki Salı günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. Memur ve emekliye yapılacak olan ek zammın yer aldığı kanun teklifi görüşmelerinin ertelenmiş olması, ek zamların 15 Ocak maaşlarına yansımamasına neden olmuştu. Salı günü gerçekleştirilecek olan görüşmelerin ardından önümüzdeki iki hafta içinde bu ödemelerin memur ve emeklilere yapılması bekleniyor. Bu da SSK emeklilerine 17-26 Ocak tarihlerinde, Bağ-Kur emeklilerine ise 25-28 Ocak tarihleri arasında zamlı maaşların yatırılacağını ifade ediyor.

Etiketler