21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 5.29 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-28 17:19:09

'NASA 24 ilahiyatçıyı işe alacak' haberi yanlış çıktı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA), farklı dinler ve mezhepler hakkında çalışmalar yapan 24 ilahiyatçıyı işe alacağı haberinin doğru olmadığı ortaya çıktı.

'NASA 24 ilahiyatçıyı işe alacak' haberi yanlış çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2014 yılında NASA'dan 1,1 milyon dolar hibe alan New Jersey'deki Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi'ndeki (CTI) programında yer alan 24 ilahiyatçının, NASA'nın bünyesine katılacağı yönündeki haberin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Teyit.org'un yaptığı araştırmaya göre, sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile ilgili ilginç bir iddia vardı: Kurum, olur da evrende akıllı yaşam formları bulunursa insanların nasıl tepki vereceğini değerlendirmek için, işe 24 ilahiyatçı almıştı. 

İddialara kaynak olarak The Times’ın 22 Aralık 2021’de hazırladığı haber gösteriliyor. Haberde, NASA sponsorluğundaki programa katılan 24 ilahiyatçıdan biri olan İngiliz rahip Rahip Andrew Davidson ile yapılan bir röportaj var. 

Haber, NASA’nın Princeton Üniversitesi’nin İlahiyat Araştırma Merkezi’ne sponsor olduğunu ve 1,1 milyon dolar hibe verdiğini söylüyor. 24 ilahiyatçı zaten bu merkezde görev alıyor. Haberde NASA’nın bu 24 ilahiyatçıyı işe alacağından bahsedilmiyor.

NASA’nın internet sitesinde 24 ilahiyatçıyı işe aldığına veya alacağına dair herhangi bir iş ilanı bulunmuyor. 

 

İLAHİYATÇILAR NASA'DA ÇALIŞIYOR

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için e-posta yoluyla NASA’ya ulaştı. Kurum, astrobiyolojinin, bilhassa da dünyanın ötesinde yaşam bulmanın potansiyel toplumsal etkisini incelemenin, 1998’den beri NASA’nın gündeminde olduğunu söyledi. 

Merkezdeki 24 ilahiyatçının sadece maddi destek aldığını söyleyen NASA, bu kişilerin NASA’da çalışmadığını, NASA’yı temsil etmediğini ve NASA’ya danışmanlık yapmadığını vurguladı. Kurumun verdiği bilgiye göre, araştırmacıları da İlahiyat Araştırma Merkezi seçti.

İddiayı AP News, Snopes ve Doğrula da inceledi ve aynı sonuca ulaştı. 

Etiketler