24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %39
Rüzgar 5.40 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-12-28 10:50:10

Bakan Dönmez: Bor üretiminde ihracat ve satışında rekor kırdık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2021 yılında pandemi koşullarına rağmen bor üretiminde, ihracat ve satışında rekor kırdık" açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez: Bor üretiminde ihracat ve satışında rekor kırdık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünya bor pazarında lider olan Türkiye’nin 2021 yılında bor üretiminde ve ihracat satışında rekor kırdığını açıkladı. Rekor satıştan 1 milyar doların üzerinde bir gelir elde edildiğini belirten Bakan Dönmez, 2022 yılının bor madeninin yılı olacağını, sıvı bor atıklarından üretilen lityumun bunun en güzel örneği olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünya bor piyasasının yüzde 62’sine sahip olan Türkiye’de, bor madeninden daha fazla katma değer elde etmek için atılacak adımların değerlendirildiği Eti Maden Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Bor Çalıştayı'na katıldı.

Lineer ekonominin üretim-tüketim dengesindeki klasik çizgisel ekonomik kurallarının geride bırakıldığını belirten Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmasında, üret-tüket-yeniden üret çizgisindeki döngüsel ekonominin kuralları ve buna bağlı olarak gelişen yeni teknolojilerin deneyimlendiğini ifade etti.

LİTYUM ÜRETİMİNDE YERLİ MÜHENDİS BAŞARISI

Mühendislerin üretkenlikleri ile ön plana çıkması kapsamında, benzer bir durumun bor cevherinde de yaşandığına dikkati çeken Bakan Dönmez, “Bor atıklarından yerli lityum üretilmesi projemiz buna güzel bir örnek teşkil ediyor. Dünyada hem pazar hem de rezerv açısından lider olduğumuz bor madeninde uç ürün ve yüksek teknoloji adımlarımızın sonuçlarını almaya başladık. Özellikle yüksek teknoloji ürünlerde batarya teknolojisinde kullanılan lityum üretimi de yerli ARGE mühendislerimizin gayretiyle başladı. Artık çıtayı sadece üretimle, ihracat rakamlarıyla belirlemek bize yetmez. Enerji teknolojilerinde özelde de bor teknolojilerinde artık dünya markası olacak işleri ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

Bor cevheri kapsamında, Türkiye’nin, kendi teknolojisi ile farklılaşabileceği bir alan olduğuna vurgu yapan Bakan Dönmez, “Bugün Eti Maden’in sıvı bor atıklarından ürettiği lityum bunun en güzel örneklerinden biri aslında. Lityum karbonatın lityum iyon batarya üretiminde kullanılması için Aspilsan ve Aselsan ile de iş birliği protokolü imzaladık. Yerli lityum inşallah yerli teknolojinin güç kaynağı olacak” dedi.

Bor madeni

BOR’DA HEDEF KATMA DEĞERİ 100 KATINA ÇIKARMAK

Bor karbür tesisinin inşasının bitmesine bir yıldan az bir süre kaldığını ifade eden Bakan Dönmez, “İnşallah 2022’nin sonlarına doğru bor karbür tesisimizi tamamlayacağız ve ilk performans testlerini yapıp devreye alacağız. Yapılacak olan bu tesisle bordaki katma değeri 100 katına kadar çıkaracağız” diye konuştu.

BOR PAZARINDA TÜRKİYE DÜNYA LİDERİ

2,6 milyon tonluk bor ürünleri satışıyla 1 milyar doların üzerinde bir satış rakamı elde ederek rekor kırıldığını belirten ve Türkiye’nin dünya bor pazarında lider konumda olduğuna dikkati çeken Bakan Dönmez, şunları söyledi: 2021 yılında pandemi koşullarına rağmen bor üretiminde ve ihracat ve satışında rekor kırdık. 2,5 milyon tonu ihraç olmak üzere, toplamda 2,6 milyon tonluk bor ürünleri satışı yaptık. Buradan da 1 milyar doların üzerinde bir satış rakamı elde ederek rekor kırdık. Bugün bor piyasasının yüzde 62’sine sahibiz ancak bunlar bizim için yeterli mi? Hayır. Dünya artık daha çok üretenlerin değil, daha akılcı üretim yapanların dünyası. Az önce bahsettiğim değer katmak, yeni bir anlayış inşa etmek teknoloji geliştirme adına atılan adımlardan sonra ortaya çıkacak. Eti Maden bu yolda önemli adımlar atıyor. Bor cevherinin özüne ar-ge ve inovasyonu yerleştiriyor.

2022 BOR’UN YILI OLACAK

Teknoloji ile büyümekten ve geleceği teknolojiyle şekillendirmekten bahseden ve doğayı ile yeşil döngüyü kucaklayan bir sistemi de inşa ettiklerini belirten Bakan Dönmez, “Her zaman altını çizdiğimiz bir husus var. Doğaya rağmen değil, doğayla birlikte büyüyen, etrafına değer katan bir madencilik anlayışına sahibiz. 2022, bor madeninin yılı olacak. 2022 bor cevherinin daha fazla uç ürüne dönüştüğü bir yıl olacak. Bor karbür tesisimiz devreye girecek” dedi.

 

Etiketler