2022-05-21 07:54:16 | Son Güncelleme : 2022-05-21 09:38:42

Ateşiniz çıkıyor ve şişlikler oluyorsa dikkat! Maymun çiçeği virüsü olabilir! İşte maymun çiçeği virüsü ve 5 belirtisi!

İngiltere, İspanya ve Portekiz’den sonra İtalya, İsveç, Kanada ve ABD gibi ülkelerde de görülen maymun çiçeği virüsü, hızla yayılmaya devam ediyor. Son olarak Fransa, Avustralya, Belçika ve Almanya’da da çıkan vakaların ardından tüm dünya alarma geçti. Virütik bir hastalık olması nedeniyle ‘yeni bir salgın mı geliyor?’ sorusunu akıllara getiren maymun çiçeği virüsünün semptomları ve tedavisi merak ediliyor. Yüksek ateş yaşıyor ve vücudunuzda şişlikler meydana geliyorsa dikkat! İşte belirtileri ve tedavi yöntemleri ile maymun çiçeği virüsü ve tüm merak edilenler…

Hastalığın 1-3 günlük süresi içinde görülen deri döküntüleri, gövdeden daha çok yüz ve ekstremitelerde konsantre olma eğilimindedir. Döküntüler yüz kısmında başlamakta ve avuç içleri ile ayak tabanlarında devam etmektedir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Hastalığın 1-3 günlük süresi içinde görülen deri döküntüleri, gövdeden daha çok yüz ve ekstremitelerde konsantre olma eğilimindedir. Döküntüler yüz kısmında başlamakta ve avuç içleri ile ayak tabanlarında devam etmektedir.

Avrupa’yı kısa sürede etkisi altına alan ve aslen Afrika kökenli olan maymun çiçeği virüsü, diğer dünya ülkelerinde de görülmeye başladı. Hızla yayılan virüsün neden kaynaklandığı merak edilirken, tedavi yöntemleri ve etkileri de yoğun bir şekilde araştırılıyor. İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz, İsveç, Kanada ve ABD gibi ülkelerin ardından Fransa, Avustralya, Belçika ve Almanya’da da görülen maymun çiçeği virüsünün nedenini, semptomlarını ve tedavisini sizler için derledik. İşte detaylar…

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Poxviridae ailesinde bulunan Ortopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü, monkeypox olarak adlandırılmaktadır. Öncelikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer bölgelere ihraç edilmiş olan viral zoonotik hastalık olarak yayılmaya başlayan virüs, Orta Afrika ve Batı Afrika olmak üzere iki farklı genetik gruba ayrılmaktadır. Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, insanlarda görülmekte ve Batı Afrika virüsüne göre daha şiddetli geçmektedir. Bunun yanı sıra daha fala ölüm vakasına neden olmaktadır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ SEMPTOMLARI

Hayvandan insana ve insandan insana bulaşabilen maymun çiçeği virüsü genellikle 6 ila 13 gün arasında sürmektedir. Fakat bu süre 5 ila 21 gün arasında da değişebilmektedir. Bu süreçte belli başlı semptomlarla kendini belli eden maymun çiçeği virüsünün dikkat çeken 5 belirtisi aşağıdaki gibidir:

  • Yüksek ateş,
  • Yoğun baş ağrısı,
  • Sırt ağrısı,
  • Lenfadenopati (Lenf bezlerinin şişmesi),
  • Deri döküntüleri

Yukarıda saydığımız belirtiler, hastalığın ilk dönemlerinde kendini göstermekte ve yüksek ateş ardından deri döküntüleriyle devam etmektedir. Lenf bezlerinin şişmesi, suçiçeği, kızamık ve çiçek hastalığı gibi hastalıklarla karşılaştırıldığı zaman ayırt edici özellik olarak kabul edilmektedir. Hastalığın 1-3 günlük süresi içinde görülen deri döküntüleri, gövdeden daha çok yüz ve ekstremitelerde konsantre olma eğilimindedir. Döküntüler yüz kısmında başlamakta ve avuç içleri ile ayak tabanlarında devam etmektedir. Oral mukozalar, genital bölge ve konjonktiva ile birlikte korneayı da etkileyen bu hastalık sürecinde deri döküntüleri, ardışık olarak maküllerden papüllere, veziküllere, püstüllere ve kuruyup dökülen kabuklara doğru değişiklik göstererek ilerlemektedir.

Maymun çiçeği virüsü, 2 ila 4 hafta kadar sürmekte olan semptomlarla kendini sınırlamaktadır. Şiddetini artırmış olan vakalar ise daha çok çocuklarda görülmektedir. Ölüm vakaları da genel popülasyonda yüzde 0 ila yüzde 11 arasında değişiklik göstermekle birlikte çocuklarda daha sık görülmektedir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BULAŞICI MIDIR?

Monkeypox olarak da bilinen maymun çiçeği virüsü, çoğunlukla kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsandan insana bulaşma durumu da söz konusudur. Bir kişiden diğerine vücut sıvıları, lezyonlar, solunum damlacıkları ve yatak örtüsü gibi kontamine materyallerle temas ile bulaşmakta olan maymun çiçeği virüsü, yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini tüketmekle de bulaşabilmektedir.

İnsan enfeksiyonları genel olarak hayvandan insana bulaşmaya yoluyla gerçekleşmektedir. Yabani hayvanların ve hasta ya da ölü hayvanların etleri, kanları ve diğer kısımlarına korunmadan temas edilmemeli ve hayvan eti ya da parçalarını içeren tüm yiyecekler iyi bir şekilde pişirilerek tüketilmelidir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Çoğu Avrupa ülkesini ve bazı dünya ülkelerini etkisi altına alan maymun çiçeği virüsü, henüz çok yeni bir salgın olması nedeniyle net bir tedavi yöntemine sahip değildir. Kanıtlanmış ve güvenilir bir tedavisi henüz bulunmayan maymun çiçeği virüsü salgınının kontrol altına alınması için aşı, antiviraller ve İntravenöz immünglobin (VIG) kullanılabilir. 2019 yılında çiçek hastalığı ve maymun hastalığı gibi rahatsızlıkların önlenmesi amacıyla onaylanan yeni bir aşı bulunmaktadır. Fakat henüz kamu sektöründe yaygın olarak kullanılmamaktadır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Avrupa ülkelerinin bazıları başta olmak üzere ABD, Kanada ve Avustralya’da da görülen maymun çiçeği virüsü hızla yayılmakla birlikte henüz Türkiye’de görülmüş değil. Fakat yayılma hızını göz önünde bulundurduğumuzda, covid-19 salgını gibi geniş çaplı tedbirler alınmaması durumunda tüm dünya ülkelerine yayılma ihtimali oldukça yüksektir.