Tarih : 27.11.2021 - 12:19 Yorum : 0

Omicron (Nu) varyantı nedir, hangi ülkelerde görüldü? Omicron varyantının belirtileri nelerdir?

Omicron (Nu) varyantı, uzun süredir dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs salgınında yeni bir tehdit olarak gündeme oturdu. Diğer varyantlara göre çok daha farklı bir boyutta olduğu bildirilen 'Omicron' varyantının özellikle Güney Afrika bölgesinde tespit edildiği ve giderek yayıldığı da aktarılan diğer bilgiler arasında… Peki Omicron varyantı nedir, hangi ülkelerde görüldü? Omicron (Nu) varyantının belirtileri nelerdir?

Omicron (Nu) varyantı nedir, hangi ülkelerde görüldü? Omicron varyantının belirtileri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 26 Kasım tarihinde endişe verici koronavirüs varyantı sınıfında duyurulan Nu, yeni adıyla Omicron varyantı, dünya genelinde yeni bir paniğin nedeni oldu. Öncelikle ‘Nu’ adıyla duyurulan, daha sonra ‘Omicron’ olarak anılmaya başlayan yeni koronavirüs varyantı, kısa sürede merak konusu oldu. İlk olarak Güney Afrika bölgesinde rastlanan yeni varyant için “Omicron varyantı nedir, hangi ülkelerde görüldü?” “Omicron (Nu) varyantının belirtileri nelerdir?” sorularına cevap aranmaya başladı.

OMİCRON (NU) VARYANTI NEDİR? HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Yaklaşık 2,5 yıldır tüm dünyayı etkisi altına almış olan ve bugüne kadar çok sayıda farklı varyantına rastlanılan koronavirüs salgınında hız kesilmiyor. Daha önce Delta, Beta ve Mu varyantlarına rastlanılan koronavirüsün yeni sürümü Nu (Omicron) varyantı oldu. İlk olarak Nu ismiyle duyurulan varyantın yeni adı Dünya Sağlık Örgütü tarafından değiştirilerek “Omicron” olarak belirlendi. B.1.1.529 olarak da adlandırılmakta olan Covid-19 yeni mutasyonu, “Endişe Mutasyonu (VOC)” olarak sınıflandırıldı.

İlk olarak Güney Afrika bölgesinde rastlanılan Omicron (Nu) varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu ve giderek arttığı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü yeni varyant hakkında “Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerini kullandı. 32 kez mutasyon geçirmiş olan B.1.1.529 yani omicron varyantı hızla yayılarak, Güney Afrika neredeyse tüm eyaletlerinde rastlandı. Virüsün yayılması, diğer dünya ülkelerinin endişe ve panik yaşamasına neden oldu. Bu sebeple Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülke, Esvatini, Lesotho Botsvana, Mozambik, Güney Afrika, Zimbabve ve Namibya’ya seyahat kısıtlaması getirdi.

Avrupa Birliği ile birlikte Rusya, Malta ve İngiltere de çoğu Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam yapmış olduğu duyuru ile Türkiye’nin de omicron varyantına karşı aldığı tedbirler kapsamında 5 ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiği bildirildi. Bakan Koca’nın yapmış olduğu açıklamada yer alan 5 ülke Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Mozambik, Zimbabve ve Namibya olarak kaydedildi.

OMİCRON (NU) VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Endişe verici tür olarak adlandırılan ve dünya ülkeleri açısından panik yaşanmasına neden olan omicron varyantının belirtileri de Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklandı. DSÖ’nün yapmış olduğu açıklamaya göre omicron (nu) varyantının en yaygın semptomları ateş, yorgunluk, öksürük, tat ve koku alma duyusunda yaşanan kayıp olarak ifade edildi. En seyrek görülen semptomları ise baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, ağrı ve sızı, el ve ayaklarda görülen renk değişimi ile ciltte görülen dökülmeler olarak kaydedildi. Ayrıca gözlerde meydana gelen kızarıklık ve tahriş de omicron varyantının seyrek görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber