• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1087
 • up
  USD
  7.6148
 • down
  EURO
  8.9402
 • down
  GBP
  9.7829
 • up
  Altın
  469.974
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 01.07.2019 - 12:05 Yorum : 0

Hamilelikte kaşıntı olur mu, Kaşıntı için ne yapmalı? Kaşıntı nasıl geçer?

Kaşıntı, hamilelikte sık görülür. Genellikle, kanda hormonlar gibi bazı kimyasalların da yüksek seviyelerine ulaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamileliğiniz ilerledikçe şişkinliğiniz artar ve karnınızın derisi gerilir ve bu kaşıntılı bir his de verebilir. Bununla birlikte, kaşıntı, obstetrik kolestaz (OK) olarak da bilinen, intrahepatik gebeliğin kolestazı (ICP) olarak adlandırılan karaciğer durumunun bir belirtisi de olabilir.

Hamilelikte kaşıntı olur mu, Kaşıntı için ne yapmalı? Kaşıntı nasıl geçer?

Kaşıntı, hamilelikte sık görülür. Genellikle, kanda hormonlar gibi bazı kimyasalların da yüksek seviyelerine ulaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamileliğiniz ilerledikçe şişkinliğiniz artar ve karnınızın derisi gerilir ve bu kaşıntılı bir his de verebilir. Bununla birlikte, kaşıntı, obstetrik kolestaz (OK) olarak da bilinen, intrahepatik gebeliğin kolestazı (ICP) olarak adlandırılan karaciğer durumunun bir belirtisi de olabilir.

Hamilelikte soda, hamilelikte maden suyu içilir mi Hamilelikte maden suyu zararlı mı? Hamilelikte Maden suyu tehlike oluşturur mu? İlk olarak soda ve maden suyunun farkından bahsetmek istiyoruz. Maden suyu; yerin altında doğal olarak çıkan ve içinde çeşitli mineraller bulunan suyun adıdır. Sodyum bikarbonatlı suya, karbondioksit gazı verildiğinde elde edilen gazlı içeceğe de soda denir. Maden suyu, sodaya göre mineral olarak daha zengindir. Bunun yanı sıra son zamanlarda üretilen, doğal maden suyunun içine karbondioksit gazı koyularak elde edilen gazlı maden suyu da mevcuttur. Bunların üzerinde, genellikle gazlı maden suyu yazar. Peki hamilelikte bu mineral dolu maden suyu ve asitli soda yararlı mıdır?

Hamilelikte sırt ağrısı | Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer ve Hamilelikte bel ağrısı neden olur? Hamilelikte sırt ağrısı yaşıyorsanız, buna biraz da sevinebilirsiniz çünkü bebeğiniz büyüyor demektir. Çoğu kadının, özellikle hamileliğinin ikinci yarısından itibaren yaşadığı sorunlardan biri sırt ağrısıdır. Bu sırt ağrıları çeşitli sebeplerden olabileceği gibi anne karnındaki bebeğin büyüdüğüne de işaret olabilir. İşte, hamilelikte sırt ağrısı yapan bazı sebepler;

Hamilelik sırasında düşük kan basıncı, hamilelik sırasında kan basıncında düşme Hamilelik sırasında düşük kan basıncı, hamilelik sırasında kan basıncında düşme Kalp, kan pompalar ve bu kanı damarlara bir basınç uygulayarak basar. Eğer kalp; kanı, damarlara şiddetli bir şekilde basarsa o zaman tansiyon yükselir. Eğer kalp; kanı, damarlara zayıf bir şekilde basarsa tansiyon düşer.

Hamilelikte tetanos aşısı | Hamilelikte tetanos aşısı tehlikeli mi? Hamilelikte tetanos aşısı Tetanos, aslında bir bakteridir. Clostridium tetani bakterisinin vücuda girmesiyle olur. Bu bakterinin, tetanos aşısı olmamış vücutlara girmesi durumunda, vücutta tetanospazmin adında bir madde salgılanır ve tüm kasları etkiler. Kasların etkilenip, kasılmaları kontrol edilemeyen bir durum ortaya çıkartır. Bu durum özellikle çocukluk ve hamilelik durumlarda ciddi riskler taşır. Tehlikeli olan bu durum sonucunda nefes almak zorlaşır ve kişiler nefes darlığı şikâyeti yaşamaya başlarlar.

Hamilelikte üşüme sebepleri, Hamilelikte üşüme Tedavisi ve Üşüme Nedenleri nelerdir? Hamilelikte üşüme sebepleri, Hamilelikte üşüme Tedavisi ve Üşüme Nedenleri nelerdir? Hamile kaldığınızdan andan itibaren artık hormonlarınız adeta Lunapark gibi olacaktır. İnişli çıkışlı bu hormonlar size zaman zaman birbiriyle zıt şeyleri de bir arada yaşatabilir. Çoğunlukla östrojen ve progestoron hormonlarındaki dalgalanmalar hanımların, sıcaklamasına ve terlemelerine sebep olur. Bununla birlikte bazen tam tersi de hissedilebilir. Aslında hamilelikte üşümek birkaç şeyi işaret ediyor olabilir. Bu bir tiroid probleminin habercisi olabilir veya kansızlık yaşıyor da olabilirsiniz. Bunun için bir uzmana giderek kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Üşüyen insanın damarları kasılır. Bu sebeple titremeye başlar.

Hamilelikte Zencefilin zararlı mı zararları var mı, Hamile insanlar zencefil tüketebilir mi? Hamilelikte Zencefilin zararlı mı zararları var mı, Hamile insanlar zencefil tüketebilir mi? Zencefil, sıcak iklimlerde yetişen ve yemeklere lezzet vermesi için kullanılan bir baharattır. Bu bitkinin sağlığımıza yararları oldukça fazladır fakat hamilelerin kullanımına dikkat etmesi gerekir. Fazla kullanımda her bitki olabileceği gibi zencefilin de sağlığımıza veya hamileler için bebeğe zararı olabilir. Zencefilin hamilelikte fazla alınmasının tavsiye edilmemesinin nedeni, düşük yapma ihtimalini yükseltmesidir.

Hamileyken regl olunur mu? Hamileyken adet olunur mu? Hamilelikte Lekelenme Hamileyken regl olunur mu? hamileyken adet olunur mu? Hamilelikte Lekelenme Hemen cevap verelim, hayır. İnternet ortamında dolaşan iddiaların tümüne rağmen hamileyken bir regl dönemi geçirmek mümkün değil. Aksine, hamileliğin erken döneminde, genellikle açık pembe veya koyu kahverengi renkte “lekelenme” yaşayabilirsiniz fakat bu bir regl dönemi değildir. Genel bir kural olarak belirtmemiz gerekir ki bir pedin veya tamponun doldurulması için yeterli kanama varsa, o zaman bu, muhtemelen hamile olmadığınızın bir işaretidir. Hamilelik testi pozitif çıkmışsa ve çok kanamanız varsa, mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamileyken nane limon içilir mi, Nane çayı nasıl yapılır, Hamilelikte nane çayı içmek zararlı mı? Hamileyken nane limon içilir mi, Nane çayı nasıl yapılır, Hamilelikte nane çayı içmek zararlı mı? Nane yaprağı gün içinde veya sabah olan bulantılarını geçirmek ve gazın hafifletilmesi için kullanılır. Limon da c vitamini deposu sağlıklı meyvelerden biridir ancak nane ve limon; bazı kadınlar için yaygın bir hamilelik problemi olan mide ekşimesini daha da kötü hale getirebilir. Nane çay olarak daha çok tüketilirken limon ise yemeklere verdiği lezzet ile kullanılmaktadır. Bunlar yararları kuvvetli fakat içerikleri bakımından da fazla kullanıldığında mide yanması veya düşük tehlikesine sahip bileşenlere sahiptir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kullanmamaya özen gösterin.

Hamilelikte topuk dikenine dikkat Hamilelikte topuk dikenine dikkat Dr. Burak Önvural, hamileliğin topuk dikeninin etkilediğini söyledi.

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir? Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir? Anne adaylarının en heyecanlı olduğu anlardan biri de bebeğin anne karnında attığı tekmelerdir. Anne ve bebek arasındaki özel bir iletişim olan tekmelerin gerçekte ne olduğunu merak ediyorsanız yazımız tam size göre. Keyifli okumalar.

Karaciğer ICP nedeniyle olan kaşıntı belirtileri

Çoğunlukla ellerde ve ayaklarda meydana gelir.

Diğer tüm vücutta da görülür.

Geceleri daha sık ortaya çıkarak daha da kötü veya daha sakin de olabilir.

İdrar rengi koyudur.

Dışkı rengi ise çok açıktır.

Cildin sararması da karaciğer bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Göz beyazları da sararabilir. Bu durumda sarılık olma ihtimali yüksektir.

Karaciğer ICP rahatsızlıkları ne zaman başlar?

ICP semptomları tipik olarak yaklaşık 30 haftalık hamilelikten itibaren başlar ancak bu durum 8 hafta gibi erken bir zamanda da görülebilmektedir.

Ne zaman doktora gitmeliyiz?

Gündüzleri hafif ama geceleri hararetli bir kaşıntı oluyorsa doktora görünmelisiniz.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde ve avuç içlerinizde, ellerinizde, ayak tabanınızda fazla ve rahatsız edici boyutta kaşıntı olması durumunda da doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kaşıntı için ne yapmalı? Kaşıntı nasıl geçer?

Bol giyişiler giyin

Bol giysiler giymek, cildinize sürtünme ve tahrişe neden olma ihtimalinin düşük olması nedeniyle kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Sentetik kumaşlardan kaçının

Bunun yerine doğal ve pamuk olanları tercih edin. Bunlar nefes alabilir kumaşlar olduğundan havanın cildinize temas etmesini sağlayacaktır.

Serin bir duş alın

Hafif soğuk bir duş alın sonrasında vücudunuzu losyonlarla nemlendirin.

Parfüm kullanmayın

Parfümlerin içeriğinde bulunan bazı kuvvetli bileşenler, cildinizi harekete geçirerek kaşıntıyı tetikleyebilir. Bunun yerine doğal sabun ve parfümsüz losyonlar kullanın.

Mentollü kremler

Mentol içeren, sulu kremler hamilelikte kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Diğer yöntemler

Safra aitlerini azaltmaya yardımcı bazı ilaçlar vardır. Bunları doktorunuz gerek gördüğünde size verecektir. Bu gibi ilaçlar da kaşıntıyı içten tedavi etmeye çalışılacaktır.

Ayrıca K vitamini önerilebilir. Bunun nedeni, ICP'nin sağlıklı kan pıhtılaşması için önemli olan K vitamini emiliminizi etkileyebilmesidir.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber