2021-11-27 15:40:31

Omicron nedir? Nu varyantına adını veren Omicron ne anlama gelir? Omicron varyantının belirtileri...

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün yeni varyantı olan B.1.1.529 Nu varyantının adını “Omicron” olarak değiştirdiklerini açıkladı. Varyant isminde yapılan bu değişiklik, vatandaşların ilgi odağı oldu. Yeni varyant ve belirtileri üzerine internet üzerinden yapılan yoğun araştırmalar içerisinde “Omicron nedir?”, “Nu varyantına adını veren Omikron ne anlama gelir?”, “Omicron varyantının belirtileri nelerdir?” sorularına cevap aranıyor.

Omicron nedir? Nu varyantına adını veren Omicron ne anlama gelir? Omicron varyantının belirtileri...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koranavirüsün 32 kez mutasyon geçirmiş hali olan ve B.1.1.529 adlandırılan Nu varyantının adı ‘omicron’ olarak değiştirildi. Yapılan değişimin neden kaynaklandığı merak edilirken, omicron kelimesinin anlamına da ilgiler artmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni almış olduğu karar sonrası yeni varyant ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Peki omicron nedir? Nu varyantına adını veren Omicron ne anlama gelir? 

OMİCRON NE ANLAMA GELİR?

İlk olarak Güney Afrika bölgesinde görülmüş olan ve hızlı yayılması nedeniyle kısa sürede dünya gündemine oturan B.1.1529 Nu varyantı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Endişe verici mutasyon” olarak sınıflandırıldı. Bugüne kadar çıkan varyantların en tehlikelisi olduğu bildirilen Nu varyantının adı, DSÖ’nün almış olduğu karar ile ‘omicron’ olarak değiştirildi. Bu değişimin ardından ‘Omicron nedir?' sorusuna cevap aranmaya başladı.

Omicron, Yunan alfabesinin 15. harfi olarak biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün almış olduğu karar ile Covid-19 varyantları Yunan Alfabesi’nde yer alan harflerle adlandırılmaktaydı. DSÖ, karışık harf ve sayılardan oluşan varyant isimlerinin daha kolay akılda kalabilmesi ve bilimsel olmayan araştırmalarda meydana getirdiği karmaşaların önüne geçebilmek adına bu uygulamaya başvurmuştu. Omicron da yeni varyant için tercih edilen harf oldu.

NU VARYANTININ ADI NEDEN OMİCRON OLDU?

Yunan alfabesinin 13. harfi olan ‘Nu’, B.1.1.529 varyantına verilen ilk isimdi. Fakat ‘Nu’ harfinin söylenişi ‘new’ kelimesinin söylenişi ile benzerlik taşıdığı için Dünya Sağlık Örgütü varyant isminde değişikliğe karar verdi. Alınan karar ile ‘Nu’ varyantının adı Yunan alfabesinin 15. harfi olan ‘Omicron’la değiştirildi. Alfabede aynı zamanda 14. harf olan ‘Xi’ de Çin’in adres gösterdiği için kullanılmayan harfler arasında yer alıyor.

OMİCRON VARYANTININ BELİRTİLERİ

Omicron varyantı, bugüne kadar görülmüş olan Delta, Beta ve Mu varyantlarından farklı olarak yüksek riskli varyant olarak ifade ediliyor. Varyant, ateş, öksürük, yorgunluk, tat ve koku duyularında kayıp, ağrı ve sızı olmak üzere yaygın belirtilerle kendini gösterebiliyor. En seyrek görülen belirtileri ise boğaz ağrısı, baş ağrısı, ciltte dökülmeler, gözde kızarık ve kaşıntılar, el ve ayaklarda görülen renk değişimleri, ishal gibi sıralanabilir.

‘Endişe verici tür’ olarak adlandırılan omicron varyantının Covid-19 salgını için geliştirilmiş olan aşılarla da tedavi edilemediğine yönelik çıkan iddiaların ardından dünya ülkelere alarma geçti ve virüsün yaygın olarak görüldüğü bölgelerle seyahat hareketliliğine sınırlandırma getirdi. Özellikle Avrupa Birliği’ne üye olan 27 ülke, başta Güney Afrika olmak üzere çok sayıda ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi. Zimbabve, Esvatini, Lesotho, Botsvana, Mozambik ve Namibya bu ülkeler arasında bulunuyor.

Türkiye’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile Zimbabve, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Güney Afrika olmak üzere 5 ülkeye giriş çıkışları engellemiş durumda. Avrupa Birliği ve Türkiye dışında Malta, Rusya ve İngiltere de bahsi geçen ülkelere seyahat sınırlaması getiren ülkeler arasında yer alıyor.

Etiketler