22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-17 14:36:26

Memur ve emekliye ek zam ne kadar oldu? 2022 memur ve emekli ek zamları ne zaman yatacak?

“Memur ve emekliye ek zam ne kadar oldu?” sorusu, Meclis’te görüşmeleri süren ve neticelendirilen ek zam teklifiyle ilgili çıkan son haberler sonrasında en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Memur ve emekliye ek zammı içeren teklif ile 15 Ocak’ta yatırılması beklenen ek zamlar, Meclis’te yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle ertelenmişti. Bugün ek zamların yatacağı tarihe dair çıkan haberlerin ardından vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yaparak, “Memur ve emekliye ek zam ne kadar olacak?”, “2022 memur ve emekli ek zamları ne zaman yatacak?” sorularına cevap aramaya başladı.

Memur ve emekliye ek zam ne kadar oldu? 2022 memur ve emekli ek zamları ne zaman yatacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Memur ve emekliye verilecek olan yüzde 2,5 oranındaki ek zammın da içinde bulunduğu 18 maddelik kanun teklifinin son 8 maddesi için yapılacak olan görüşmeler, Meclis’teki yeterli çoğunluluğun sağlanamaması nedeniyle gerçekleştirilememişti. Bu da ek zamların 15 Ocak maaşlarına yetişememesine neden olmuştu. Ek zamların ne zaman yatacaına dair net tarihin bugün belirlenmesinin ardından memur ve emekliye uygulanacak olan ek zamların ne kadar olacağı sorusu da yeniden gündeme geldi. İnternet üzerinden yoğun bir araştırma yapmakta olan vatandaşlar, memur ve emekliye ek zammın ne kadar olduğunu merak ediyor. Memur ve emekli ek zamlarının ne kadar olduğu ve hangi tarihte yatacağına dair tüm detaylar haberimizde…

MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM MECLİSTEN GEÇTİ Mİ?

TÜİK’in Ocak ayı enflasyon oranlarını bildirmesinin ardından emekli ve memur maaşlarına zam gerçekleştirilmişti. Memur maaşları için belirlenen zamlar ocak ayı maaşlarına yansıtıldı fakat emekli maaşları için henüz bir gelişme kaydedilmişti. Emekli maaşlarına yapılan zamlar da yarından itibaren hesaplara yatmaya başlayacak. Yapılan zamlarla birlikte memur ve emekliye uygulanacak olan ek zam konusu da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ek zamların da içinde bulunduğu 18 maddelik yasa teklifinin son 8 maddesi için yapılacak görüşmeler, Meclis’teki yeterli çoğunluluğun sağlanamaması nedeniyle ertelenmiş ve bu nedenle ek zamlar 15 Ocak maaşlarına yansıtılamamıştı. Bunun üzerine vatandaşlar ek zamların ne kadar olduğunu ve ne zaman yatırılacağını araştırmaya başladı.

Meclis’te gerçekleştirilmesi beklenen görüşmelerin ertelenmesinin ardından AK Partili yetkililer konuyla ilgili yapmış oldukları açıklama şu ifadelere yer verdi:

“Eğer düzenleme çarşamba günü Genel Kurul'da kabul edilseydi farklar 15 Ocak'a yetişecekti. Eğer teklif bugün (dün) yasalaşsaydı gece ek bordro ile yine yetiştirilebilecekti. Ancak görüşmeler salı gününe kaldığı için memur ve emekli maaş zammı farkları 15 Ocak'a yetişmeyecek.”

Ayrıca yetkililer, fark ödemeleri için yeniden bir düzenleme yapılabileceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Yapılan ertelemenin ardından, memur ve emeklilere ek zam ile ilgili görüşmeler neticelendi. 19 Ocak tarihinde sonuca ulaşan görüşmeler sonucunda, memur ve emekliler için ek zam teklifi Meclis'ten geçti. Yeni yasa ile en düşük emekli maaşı 2.500 TL olurken, memur ve emeklilerin maaşlarında yapılacak toplam artış da yüzde 30.95'e yükselmiş oldu. Çok sayıda kamu çalışanı ve memu emeklisinin beklediği ek zam, yasalaştı. Yapılan teklifin kabul edilmesiyle birlikte Merkez Bankası nezdinde yer alan yabancı ülke Merkez Bankalarına ait olan para, alacak, hak, mal ve varlıklar haczedilemeyecek ya da ihtiyati haciz konulamayacak. Vergi kanunları uyarınca iadesi talep edilmiş olan vergilere dair aılan davalarda, dava konusu tutarın yüzde 50'si oranında teminat alınmadan yürütme durdurulamayacak.

2022 MEMUR VE EMEKLİ EK ZAMLARI NE ZAMAN YATIRILACAK?

8 maddelik yasa teklifi ile ilgili görüşmelerin iptal edilmesinin ardından memur ve emekliler, görüşmelerin ne zaman yapılacağını ve ek zamların hangi tarihlerde yatırılacağını merak etmeye başladı. Bunun üzerine gelen açıklamalarda ertelenen görüşmelerin 18 Ocak Salı günü gerçekleştirileceği bildirilmişti. Bugün yapılan açıklamanın ardından memur ve emeklilerin zam farkının 27 Ocak tarihinde yatırılacağı belirlendi. Ödemeler, aylıkların alındığı banka ve PTT şubelerinde mevcut olan hesaplar üzerinden gerçekleştirilecek.

EMEKLİYE EK ZAM NE KADAR OLACAK?

6 aylık enflasyon oranı sonrası emekli maaşları Ocak 2022 tarihinde yatmıştı. En düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL olduğu bildirildi. Emekliye ek zam düzenlemesi ise geçtiğimiz haftalarda Meclis tarafından onaylanmıştı. Memurlar maaşlarını alırken, emekliler henüz maaşlarını ne yazık ki alamamıştı. Emekli maaşları da yarından itibaren hesaplara yatırılmaya başlayacak. Meclise sunulan yasa teklifinin kabul edilmesiyle birlikte en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olurken, kamu memur ve emeklilerine yapılacak zam oranının da yüzde 30.95 artış göstereceği öngörülüyor.

Emekli aylıklarının yüzde 4’ü ek ödeme olarak tanımlanıyor. Ocak ve Temmuz olmak üzere yıl içerisinde iki kez ödenmekte olan ek ödemeler, 2006 yılı öncesinde yürürlükte vergi iadelerinin karşılığı olarak verilmekte. Vergi iadesi yerine geçen bu yüzde 4’lük ek ödemeler, 4 bin 121 TL aylığı olan bir emeklinin maaşını 4 bin 186 TL’ye çıkarıyor.

Etiketler