Tarih : 29.11.2021 - 12:22 Yorum : 0

Bugün hava nasıl olacak? Lodos nereleri etkiler? Meteorolojiden 29 Kasım hava durumu tahminleri!

Bugün hava nasıl olacak? sorusunun yoğun olarak sorulduğu bugünlerde hava tahminleri üzerine fikir yürütmek oldukça zor oluyor. Son günlerde şiddetli rüzgar ve lodos gibi hava olaylarının yaşanmasıyla gözler meteorolojiden gelecek habere çevrildi. İnternet üzerinden İstanbul ve İzmir lodos haberleri üzerine yoğun bir araştırma yapan vatandaşlar “Bugün hava nasıl olacak?”, “29 Kasım hava durumu nasıl?” “İzmir’de lodos olacak mı?”, “Lodos nereleri etkiler?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Bugün hava nasıl olacak? Lodos nereleri etkiler? Meteorolojiden 29 Kasım hava durumu tahminleri!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son dakika olarak geçmiş olduğu hava durumu bildirilerine göre İstanbul ve İzmir de aralarında olmak üzere 22 kent için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz bölgelerinde etkisini sürdüreceği bildirilen rüzgarın ne kadar süreceği merak edilen konular arasında. Peki bugün hava nasıl olacak? 29 Kasım hava durumu nasıl? Lodos nereleri etkiler? İşte detaylar…

29 KASIM HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu havanın etkili olacağı bildirildi. Marmara, Batı Akdeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun batısı, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Tunceli, Malatya ve Erzincan ile Orta Karadeniz’de sağanak yağışlı, Akdeniz kıyılarda ve Kıyı Ege’de ise gök gürültülü sağanak yağış beklenmekte.

Balıkesir’in batı kıyıları, Antalya, Isparta, Muğla, Ankara’nın kuzeyi Burdur’un doğu ilçeleri, Çankırı ve Çorum, Amasya, Tokat gibi illerde ise kuvvetli yağışın olacağı tahmin ediliyor. Antalya’nın merkez ve doğusunda ise şiddetli ve yer yer aşırı yağış bekleniyor. Meteorolojinin özellikle uyarıda bulunarak altını çizdiği rüzgar ise Marmara, Ege, İç Anadolu’nun batısı, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli bir şekilde ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmekte…

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde meydana gelecek kuvvetli yağış uyarında bulundu. Müdürlükten gelen bildirime göre yağışlar Muğla, Antalya, Isparta ve Ankara’nın kuzeyi ile Balıkesir’in batı kıyıları, Çankırı ve Burdur’un doğu ilçeleri ve Çorum, Amasya, Tokat çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Antalya’nın da merkez ve doğusunda yer yer aşırı bir şekilde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli ve aşırı şekilde gerçekleşecek olması beraberinde sel, su baskını ve yıldırım gibi durumların da gelmesine neden olabilir. Bu nedenle ulaşımda aksamalar, bazı bölgelerde dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum gibi olumsuz olayların meydana gelmesi de ihtimaller arasında yer alıyor. Bu nedenle meteoroloji, oluşabilecek bu gibi durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunulması yönünde uyarıda bulundu.

LODOS NERELERİ ETKİLER?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kuvvetli rüzgar, fırtına ve lodos üzerine yapmış olduğu duyurular sonrasında bazı illerin valiliklerinden açıklama geldi. Beklenen fırtına ile ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı uyarıda şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli hemşerilerim, Meteoroloji Bölge Müdürümüzün verdiği bilgilere göre İstanbul'da yarın kuvvetli rüzgâr bekleniyor. Rüzgar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbiri elden bırakmayalım, dikkatli olalım.”

Kuvvetli rüzgar tahminleri ile ilgili Ankara Valiliği de Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; 29 Kasım Pazartesi günü sabah ilk saatlerden itibaren Ankara'da rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın etkisiyle yaşanabilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ

Parçalı çok bulutun hakim olacağı Marmara Bölgesi’nde aralıklı sağanak yağış tahmin ediliyor. Yağışlar, Balıkesir’in batı kıyılarında kuvvetli bir şekilde görülecek ve rüzgar, kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde güney yönlerden etkili olacak.

 • İstanbul, parçalı bulutlu ve gece saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı 18°C
 • Edirne, çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 18°C
 • Kocaeli, parçalı çok bulutlu ve gece saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı 22°C
 • Kırklareli, parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 18°C

AKDENİZ

Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilen Akdeniz Bölgesi’nde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Yağışların Isparta, Antalya ve Burdur’un doğu ilçelerinde kuvvetli olacağı bildirilirken, Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde şiddetli ve yer yer yağışlı olacağı bekleniyor.

 • Antalya, yer yer çok bulutlu ve sağanak, gök gürültülü yağışlı 21°C
 • Adana, parçalı ve yer yer çok bulutlu 21°C
 • Mersin, parçalı ve yer yer çok bulutlu 21°C
 • Hatay, parçalı ve yer yer çok bulutlu 18°C

EGE

Bölge genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın hakim olacağı Ege Bölgesi, parçalı çok bulutlu bir hava durumuna sahip olacak… Yağışlar Muğla ve çevresinde kuvvetli bir şekilde beklenirken rüzgar ise güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde meydana gelecek.

 • İzmir, parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı, gök gürültülü 22°C
 • Muğla, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19°C
 • Manisa, parçalı, çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 19°C

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenilen Batı Karadeniz’de sağanak yağış hakim olacak. Rüzgarın ise güney yönlerinden kuvvetli bir şekilde eseceği bekleniyor.

 • Düzce, parçalı ve zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde ise aralıklı sağanak yağışlı 21°C
 • Bolu, parçalı ve zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde ise aralıklı sağanak yağışlı 16°C
 • Zonguldak, zamanla çok bulutlu ve parçalı, gece saatlerinde ise aralıklı sağanak yağışlı 20°C
 • Kastamonu parçalı ve zamanla çok bulutlu 13°C

İÇ ANADOLU

Parçalı ve yer yer çok bulutlu olması beklenen İç Anadolu Bölgesi’nde bölge genelinde sağanak yağışın hakim olacağı tahmin ediliyor. Yağışlar, Ankara’nın kuzey ve batı kesimleri ile Çankırı ve çevresinde kuvvetli, rüzgarın ise güney yönlerden kuvvetli bir şekilde eseceği bekleniyor.

 • Ankara, parçalı, yer yer çok bulutlu ve sağanak yağışlı 15°C
 • Eskişehir, parçalı, yer yer çok bulutlu ve sağanak yağışlı 16°C
 • Konya, parçalı, yer yer çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 15°C

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve yer yer çok bulutlu olması tahmin edilen Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzincan, Malatya ve Tunceli çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Gece saatlerinde ise yer yer sis ve pus beklenmekte.

 • Malatya, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 12°C
 • Erzurum, parçalı ve çok bulutlu 7°C
 • Van, parçalı bulutlu 10°C
 • Kars, parçalı ve çok bulutlu -3°C

ORTA VE DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilen Orta Karadeniz ve Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde sağanak yağış tahmin ediliyor. Yağışlar ise Amasya, Çorum ve Tokat çevresinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın ise Orta Karadeniz’in güney yönlerinden kuvvetli bir şekilde eseceği tahmin edilmekte…

 • Samsun, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 20°C
 • Amasya, parçalı, çok bulutlu, sağanak yağışlı 15°C
 • Tokat, parçalı, çok bulutlu ve sağanak yağışlı 15°C
 • Trabzon, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 21°C

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve bulutlu geçeceği tahmin edilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hava durumunun aynı seviyede seyretmesi bekleniyor.

 • Gaziantep, parçalı bulutlu 16°C
 • Diyarbakır, parçalı bulutlu 15°C
 • Şanlıurfa, parçalı bulutlu 17°C
 • Siirt, parçalı bulutlu 15°C
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber