2021-11-09 17:04:08

KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs ve kredi sorgulama nasıl yapılır?

“KYK burs sonuçları açıklandı mı?” sorusu, sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, KYK burs sonuçlarının açıklandığını ve sorgulama ekranının erişime açıldığını duyurması ile beraber internet üzerinden yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Burs sonuçlarını bekleyen milyonlarca öğrenci “KYK burs sonuçları açıklandı mı?”, “2021-2022 KYK burs ve kredi başvuru sorgulama nasıl yapılır? sorularına cevap aramaya başladı.

KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs ve kredi sorgulama nasıl yapılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmakta olan burs başvuruları 5 Kasım tarihinden itibaren yapılmaya başlamıştı. Süresi uzatılan başvuruların ardından milyonlarca öğrenci sonuçların açıklanmasını bekliyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021-2022 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrenciler ise soluğu burs sonuçları sorgulama ekranında aldı.

KYK BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Başvuru süreci 5 Kasım itibariyle başlayan KYK burs sonuçlarının ne zamana açıklanacağına dair net bir bilgi verilmemişti. Başvuru sürecinin uzatılması sonuç tarihinin de ne zaman olacağına dair bir merak oluşturmuştu. Bakan Kasapoğlu başvuru süreci ile ilgili yapmış olduğu açıklamada; “Gençlerimizin taleplerini duyduk. GSB burs ve öğrenim kredisi başvurularınızı uzatıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu şekilde başvurular 10 Kasım 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Şimdi ise gözler KYK burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağına çevrildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dün akşam yapmış olduğu son duyuruda 2021-2022 KYK Burs sonuçlarının açıklandığını bildirdi. KYK burs ve kredi sonuç sorgulama ekranının erişime açıldığını ifade eden Bakan Kasapoğlu'nun duyurusunun ardından gençler soluğu Kredi Yurtlar Kurumu'nun resmi sitesinde aldı.

ARALIK AYINA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ

Kredi Yurtlar Kurumu kredi ve burs başvurusu yapan öğrenci sayısının yoğunluğu, kredi ve burs almaya hak kazananların açıklanması için tahmin edilen süreyi etkilemişti. Geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle gerçekleştirilmiş olan tam kapanma nedeniyle kredi ve burs başvurusu yapmayan öğrenciler, bu sene yüzyüze eğitimin de başlamasıyla birlikte gözlerini KYK burslarına çevirdi. Bu da bu yıl yapılan başvuru sayılarının oldukça yüksek olmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl sonuçların aralık ayında açıklanmış olması, bu yıl ile ilgili bazı tahminlerin yürütülmesinde kolaylık sağlamıştı. Başvuru sayılarındaki yoğunluk göz önünde bulundurularak burs sonuçları, aralık ayının ikinci haftasında açıklandı. Bakan Kasapoğlu, burs sonuçları sorgulama ekranının erişime açıldığını duyurarak milyonlarca öğrencinin merakını sona erdirdi.

KYK BURS VE KREDİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Henüz net bir tarih belirtilmeyen KYK burs sonuçlarının açıklanması durumunda sonuçlar e-devlet üzerinden sorgulanabilecek. Kasım ayının sonunda açıklanacağı tahmin edilen KYK burs sonuçları, e-devlet üzerinden erişilecek olan sorgulama ekranından öğrenebilecek.

KYK BURS VE KREDİ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ! 

2022 KYK BURSU NE KADAR, KAÇ TL?

2021-2022 eğitim öğretim sürecinde 838 bin 272 öğrenci KYK burs ve kredisi için başvuruda bulundu. 11 kamu kurumundan alınan bilgiler ışığında yapılmış olan değerlendirmelere göre ilk kez 180 bin öğrenciye burs, geri kalan öğrencilere ise kredi verildi. Yükseköğrenim öğrencileri, burs ve kredilerini alabilmek için e-Devlet üzerinden taahhütnameleri ile ilgili onay almaları gerekiyor. Taahhütnamenin onaylanması durumunda öğrenciler, bu ay içerisinde ödemelerini almaya başlayacak.

Her yıl yeni bir ücret ile gerçekleştirilen KYK burs ve kredi ödemeleri, 2021 yılında lisans öğrencileri için 650 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1300 TL, doktora öğrencileri için ise 1950 TL idi.

2021-2022 eğitim-öğretim sürecinde burs ücretlerinin ne kadar olacağı da netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Aralık Pazartesi akşamı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerine müjdeli haberi vererek KYK burs ve kredilerine 2022 yılı için zam yapıldığını duyurdu. Zam sonrası yeni burs ve kredi miktarı ise şöyle:

- Lisans öğrencileri: 850 Türk Lirası
- Yüksek lisans öğrencileri: 1700 Türk Lirası
- Doktora öğrencileri: 2500 Türk Lirası

Etiketler