26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-15 10:23:06 | Son Güncelleme : 2022-03-18 14:32:55

Aykut Edibali Kimdir?

“Aykut Edibali kimdir?” sorusu, Yeniden Milli Mücadele Hareketi lideri ve Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edebali’nin vefat haberi üzerine en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Sosyal medya üzerinden yakınları ve çok sayıda sevenini üzen vefat haberinin ardından internet üzerinden yoğun bir araştırma başlatılan Aykut Edibali’nin nereli ve kim olduğu, kaç yaşında ve neden vefat ettiği sorgulatılıyor. Peki Aykut Edibali kimdir, nerelidir? Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali kaç yaşında ve neden vefat etti? Tüm detaylar haberimizde…

Aykut Edibali Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarla vefat haberi duyurulan Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Yenide Milli Mücadele Hareketi lideriydi. Vefat haberi yakınlarını ve çok sayıda sevenini derin bir üzüntüye boğdu. Vatandaşlar, Aykut Edibali’nin kim ve nereli olduğu, kaç yaşında ve neden vefat ettiğini araştırmaya başladı. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “Aykut Edibali kimdir, nereli?”, “Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali kaç yaşında ve neden vefat etti?” sorularına yanıt aranıyor.

AYKUT EDİBALİ KİMDİR, NERELİDİR?

13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar Sandıklı’da dünyaya gelen Aykut Edibali, Türk siyasetçi ve yazardır. Millet Partisi Genel Başkanı olan Edibali, ilk ve orta öğrenimini Afyon’da tamamlamış, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yeni bir siyasi hareketlenme olan ‘Yeniden Milli Mücadele’ hareketinin lideri olan Aykut Edibali, Türk siyasal ve sosyal hayatında bu hareket ile yerini almış oldu. Yeniden Milli Mücadele, Pınar, Bayrak, Çağrı ve Gerçek isimli dergilerde yazılar yazmış, 1974 yılında yazmış olduğu ‘Türkiye’nin Kıbrıs Politikası Ne Olmalıdır?’ isimli kitabında da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması ve Ada’nın ilhakı üzerine önerilerde bulunmuştur.

‘Yeniden Milli Mücadele’nin ardından 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi’ni kurarak, Kurucu Genel Başkan görevini üstlenen Aykut Edibali, 1991 yılında üçlü ittifak adıyla anılmakta olan Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi arasında bulunan işbirliğinde yer aldı. 19. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Kayseri Milletvekili olarak giren Edibali, Islahatçı Demokrasi Partisi’nin 2. Olağan Kongresi’nde Birlik Barış Partisi, Millet Partisi ve Bayrak Partisi, IDP partileri Millet Partisi çatısı altında birleştirdi. Millet Partisi’nin genel başkanlığı görevini üstlenen Aykut Edibali, ‘Muhteşem Türkiye’ olarak idealize ettiği siyasi bir projeye sahiptir. Millet Partisi’nin 2012 yılının Mayıs’ında gerçekleştirilen kongresinde tek listeden aday oldu ve Genel Başkanlığa seçildi.

AYKUT EDİBALİ KAÇ YAŞINDA VE NEDEN VEFAT ETTİ?

Millet Partisi Genel Başkanı ve Yeniden Milli Mücadele hareketinin lideri Aykut Edibali, başarılı bir siyasetçidir. ‘Muhteşem Türkiye’ olarak idealize ettiği siyasi projeye sahip olan Edibali, 14 Ocak 2022’de Ankara’da 80 yaşında vefat etmiştir.

AYKUT EDİBALİ’NİN CENAZESİ NEREDE VE SAAT KAÇTA?

14 Ocak 2022’de 80 yaşında hayatını kaybeden Aykut Edibali için 15 Ocak Cumartesi günü Hacı Bayram Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze namazının ardından saat 15:00’te TBMM’de Devlet Töreni düzenlenecek. Edibali’nin naaşı, 16 Ocak Pazar günü İstanbul’daki Marmara İlahiyat Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak olan cenaze namazının ardından Üsküdar’da bulunan Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedilecek.

Etiketler