22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-19 10:24:35 | Son Güncelleme : 2022-03-18 14:30:39

Nayib Bukele Kimdir?

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. Ülkesinde Bitcoin’i 'yasal para' birimi olarak ilan etmesiyle gündeme gelen Bukele görüşmeyi Twitter hesabından duyurdu. Peki Nayib Bukele kimdir, kaç yaşında? Bukele ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi ne zaman, ne konuşulacak?

Nayib Bukele Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kripto para merakıyla bilinen ve Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke El Salvador'un Devlet Başkanı Nayib Bukele Türkiye’ye geliyor. Twitter hesabından açıklama yapan Bukele, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde kripto para yasası hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gecikmeden Meclis'e göndererek bu konuda adım atacağız" ifadelerini kullandı. Peki El Salvador başkanı Nayib Bukele ve Erdoğan ne görüşecek?

NAYİB BUKELE KİMDİR? 

Nayib Bukele ya da tam adıya Nayib Armando Bukele Ortez, 24 Temmuz 1981 tarihinde San Salvador’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimini Orta Amerikan üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ancak daha sonra 18 yaşında kendi şirketini kurdu. Siyasi kariyerine 11 Mart 2012’de Nuevo Cuscatlán belediye başkanı olarak başladı. Bukele göreve gelmeden önce, Nuevo Cuscatlán yılda yaklaşık 12 cinayet işledi, ancak üç yıllık görev süresi boyunca yalnızca bir cinayet vakası görüldü. 2018 yılına kadar San Salvador'un belediye başkanı görevinde olan Nayib Bukele 3 Şubat 2019'da yapılan seçimlerin ardından El Salvador başkanı seçildi. 

Olga Ortez de Bukele ve Armando Bukele Kattan'ın oğlu olan Nayib Bukele hristiyan bir anne ve sonradan müslüman olan bir baba tarafından büyütüldü. Bukele’nin babası işadamı, entelektüel Armando Bukele Kattan 1992'de El Salvador'da ilk camiyi kurdu ve hayatı boyunca toplam 4 cami yaptırdı. Salvador İslam Cemaati İmamı olarak da görev yaptı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NAYİB BUKELE GÖRÜŞMESİ NE ZAMAN? 

El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini duyurdu. Bitcoin meraklısı El Salvador başkanı ‘’Bu Perşembe Turkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı Ziyaret ediyorum.’’ mesajına yer verdi. 
Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bukele 20 Ocak Perşembe günü görüşecek. Görüşmenin detayları henüz belli olmazken kripto para yasası ve bitcoin piyasalarında yaşanan son gelişmelerin konuşulması bekleniyor.

Nayib Bukele geçtiğimiz yıl BM genel kurulunda ilk kez konuşurken, podyumda bir selfie çekerek "Instagram'daki birkaç görüntünün bu toplantıdaki herhangi bir konuşmadan daha büyük’’ ifadelerini kullanarak gündeme gelmişti.

EL SALVADOR BITCOIN RESMİ PARA HİKAYESİ 

5 Haziran 2021'de Bukele, El Salvador’u kripto para Bitcoin'i yasal hale getiren ilk ülke yapacak yasa tasarısını Yasama Meclisine sunmayı planladıklarını duyurdu .Yasama Meclisi, tasarıyı 8 Haziran 2021'de onayladı ve 7 Eylül 2021'de yürürlüğe girdi. Nayib Bukele 6 Eylül 2021'de Salvador hükümetinin ilk 400 bitcoin'ini satın aldığını duyurdu. Kasım 2021'de Bukele, bitcoin madenciliğine güç sağlamak için jeotermal enerjiyi kullanacak olan Conchagua yanardağının tabanında La Unión'un güneydoğu bölgesinde dünyanın ilk bitcoin şehrini inşa etmeyi planladığını duyurdu. 

EL SALVADOR NEREDE? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nayib Bukele görüşmesi ardından akıllara ‘’El  Salvador nerede?’’ sorusunu getirdi. 

El Salvador, Orta Amerika'da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala'ya, kuzey ve doğuda Honduras'a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur. El Salvador’da çoğunlukla İspanyolca ve Nahu dilleri konuşulur.

Etiketler