2022-05-12 12:31:43 | Son Güncelleme : 2022-05-12 12:38:31

Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir? Türkiye’nin ilk başörtülü valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nın biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Arama Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre 10 ilin valisi yer değiştirdi. 9 ilin valisi ise Vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirildi. Görevden alınan 9 valinin yerine yenileri getirilirken, içlerinde bir tanesi, Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak dikkat çekti. Afyonkarahisar Valisi olarak atanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı, ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçerken, genç vali hakkında, “Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir?”, “Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kaç yaşında, nereli?” sorularıyla yoğun bir araştırma yapılmaya başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesi ile Afyonkarahisar valisi olarak atanan Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesi ile Afyonkarahisar valisi olarak atanan Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçti.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararnamesi ile birlikte 10 ilin valisinin yer değiştirildiği bildirildi. 9 il valisi ise görevden alınarak Vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirildi. Görevden alınan 9 valinin yerine yenileri atandı. Atanan valiler arasında Afyonkarahisar yeni valisi ise dikkatleri üzerine topladı. Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçenAile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı hakkında internet üzerinden yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. İşte Türkiye’nin ilk başörtülü kadın valisi Kübra Güran Yiğitbaşı biyografisi ve tüm merak edilenler…

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI KİMDİR?

1979 yılında Ankara’da dünyaya gelen Kübra Güran Yiğitbaşı, aslen Ankaralıdır. Lisans eğitimin Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde tamamladı. Ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde, “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine yapmış olduğu çalışmayla birlikte yüksek lisansını tamamlamıştır. Kübra Güran Yiğitbaşı, 2012 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazeticilik Bölümü’nde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” isimli teziyle doktora eğitimi görmüş ve mezun olmuştur.

TÜRKİYE’NİN İLK BAŞÖRTÜLÜ VALİSİ

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Kübra Güran Yiğitbaşı, 12 Mayıs 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesi ile Afyonkarahisar valisi olarak atanmıştır. Yiğitbaşı, Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçmiştir.

AFYONKARAHİSAR VALİSİ KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI ÇALIŞMALARI

  • Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi (Yüksek Lisans Tezi) - İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü
  • İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı (Doktora Tezi) - Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazeticilik Bölümü (2012)
  • Yiğitbaşı Güran, Kübra (2018). Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım. Çizgi Kitabevi
Etiketler