2022-07-03 17:16:30 | Son Güncelleme : 2022-07-03 17:25:38

ÖĞRETMEN ATAMASI KONTENJAN DAĞILIMI gündeme oturdu: Hangi branşa kaç kontenjan ayrıldı? 2022 Branş dağılımı ve taban puanları!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Pazar sabahı katıldığı bir televizyon programında 20 bin öğretmen ataması kontenjan sayısı, branş dağılımı ve taban puanlarının açıklandığını duyurdu. MEB'in Sözleşmeli Öğretmen Atama Duyurusu'nun akabinde sosyal medya üzerinde de kontenjan dağılımı tartışmaları beraberinde getirdi. Bazı branşların çok yüksek kontenjanlı, bazılarının ise beklentilerin aşağısında kalması sosyal medyayı da ikiye böldü. Peki 20 bin atama kontenjanları nasıl dağılım gösterdi, hangi branşa kaç kişi atandı? İşte 2022 branş dağılımı ve taban puanları...

2022 öğretmen ataması kontenjan sayısı, branş dağılımı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
2022 öğretmen ataması kontenjan sayısı, branş dağılımı!

20 Bin Öğretmen Ataması Pazar gününün gündemi haline gelirken branşlara yapılan kontenjan dağılımı da tartışmalara yol açtı. Bazı bölümlerin beklentilerin yükseğinde, bazı bölümlerin ise beklentilerin altında kontenjan açması eleştirileri de beraberinde getirdi. Bu tartışmaların ardından Öğretmen ataması kontenjan dağılımı son hali merak konusu oldu. İşte 2022 öğretmen ataması branş kontenjanı dağılımı ve taban puanları listesi...

ÖĞRETMEN ATAMASI KONTENJAN DAĞILIMI NASIL OLDU?

2022 yılı öğretmen ataması ile ilgili branş dağılımı, kontenjan sayısı ve taban puanları öğle saatlerinde belli olmuştu. En fazla kontenjan okul öncesi öğretmenliğine verilirken, onu Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Özel Eğitim takip etti. Bazı branşların sadece 1 adet kontenjan açması ise sosyal medyada tartışmalara yol açtı.  Peki öğretmen ataması kontenjan dağılımı il taban puanları nasıl oldu?

20 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması kapsamındaki tüm bölümlerin taban puanı 50 olarak belirlendi. Fakat bu branşların dağılımı yani kontenjan sayısı ise birbirinden farklı şekillendi. Bu sebeple bazı tartışmalar da sosyal medya üzerinde yapılmaya başlandı. Peki 2022 öğretmen ataması kontenjan sayısı dağılımı nasıl?

Bu çerçevede en çok atama yapılacak ilk 5 branş şu şekilde sıralandı:

  • 7 bin 503 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği - TABAN PUAN 50
  • 2 bin 223 kontenjanla sınıf öğretmenliği - TABAN PUAN 50
  • 1.250 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği - TABAN PUAN 50
  • 1.218 kontenjanla din kültürü ve ahlâk bilgisi - TABAN PUAN 50
  • 1.004 kontenjanla ilköğretim matematik öğretmenliği - TABAN PUAN 50
     
    DETAYLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN