2022-06-16 17:34:57 | Son Güncelleme : 2022-06-17 11:51:34

Xeka kimdir? Galatasaray’ın ilk transferi Xeka kaç yaşında, hangi takımlarda oynadı?

Xeka, Galatasaray’ın yeni yönetim ilk ilk transferini gerçekleştireceği yönünde çıkan iddialar üzerine günün en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Yeni Başkan Dursun Özbek, seçimi kazanmasının hemen ardından transfer çalışmalarına başladı ve futbol yapılanmasından oyunculara kadar birçok görüşme yapmaya başladı. Lille ile sözleşmesi sona eren Portekizli orta saha Xeka da bu isimler arasında yer aldı. Sarı Kırmızılıların anlaşma sağladığı Xeka üzerine yapılan araştırmalarda, “Xeka kimdir, kaç yaşında?”, “Xeka hangi takımlarda oynadı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Xeka kimdir? Galatasaray’ın ilk transferi Xeka kaç yaşında, hangi takımlarda oynadı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Galatasaray’da Dursun Özbek yönetimi, ilk transferini gerçekleştirmek üzere. Futbol yapılanması için de belirli isimlerle görüşmekte olan Özbek yönetimi, Lille ile sözleşmesi sona ermiş olan Portekizli Xeka ile anlaşma sağladı. Sarı Kırmızılıların ilk transferini gerçekleştirmeleri üzerine Xeka, günün en çok araştırılan isimleri arasında yerini aldı. Peki Xeka kimdir? Portekizli futbolcu Xeka kaç yaşında, hangi takımlarda oynadı? Detaylar haberimizde…

XEKA KİMDİR?

10 Kasım 1994 tarihinde Rebordosa, Parades’te dünyaya gelen Xeka’nın gerçek adı Miguel Ângelo da Silva Rocha’dır. 17 yaşına kadar İspanya’dan Valencia CF de dahil olmak üzere üç kulüpte gençlik futbolu oynamıştır. Sagunda Liga, ardından da iki yıllığına ligdeki SC Cavilha’ya ödünç verilen Xeka, 23 Eylül 2013 tarihinde eski oyuncunun hizmetindeyken, müsabakadaki ilk golünü SL Benfica B’ye karşı 1-3 ev kaybında atmıştır.

2016 yılı Ekim ayında teknik direktör Jose Peseiro tarafından Braga’nın ilk takımına çağrılmaya başlammıştır. Priemira Liga’daki ilk maçına aynı ayın sonlarında GD Chaves’i 1-0 yendikleri maçta 90 dakika sürerek çıkmıştır. Fakat Jorge Simao’nun yılsonundan önce yeni teknik direktör olması ile birlikte kaderi değişmiştir.

LILLE DÖNEMİ

2017 yılı Ocak ayının sonundan Ligue 1’den Haziran ayına kadar Lille OSC’ye kiralanan Xeka, bir sezon boyunca kiralık olarak diğer lig takımı Dijon FCO’ya katılmıştır. Daha sonra ertesi yıl Stade Pierre-Mauroy’a dönmüş ve 2020-21 sezonunda Lille’in tarihlerinde dördüncü kez ulusal şampiyonluğu kazanmasına yardımcı olmak üzere 33 maça çıkmış ve bir golle katkıda bulunmuştur. 1 Ağustos 2021 taridhinde Trophee des Champions’ta Paris Saint-Germain FC’ye 1-0 yenilmiş oldukları maçta gol atmış ve kulüp ilk kez bu kupayı kazanmıştır.

Lille ile sözleşmesi sona eren Xeka, yeni sezon için Galatasaray ile anlaşma yaptı. Xeka, Dursun Özbek yönetimindeki Galatsaray’ın ilk transferi oldu.