Tarih : 30.11.2021 - 15:15 Yorum : 0

73 yaşındaki kadını demir çubuklu işkenceden mahalleli kurtardı

Kocaeli'de eşi tarafından darp edilen 73 yaşındaki Hatice Ekemen'in halini gören çevresindeki insanlar duruma kayıtsız kalamadı. Yaşlı kadının akli dengesi tam yerinde olmadığı için şikayetleri kabul edilmeyince mahalleli, aralarında imza toplayarak durumu yetkililere bildirdi. Bunun üzerine Ekemen kadın sığınma evinde koruma altına alındı.

73 yaşındaki kadını demir çubuklu işkenceden mahalleli kurtardı

Kocaeli'de eşi tarafından yıllardır şiddete maruz kaldığı öne sürülen 73 yaşındaki Hatice Ekemen'in son hali, bardağı taşıran son damla oldu. Yaşlı kadının demir sopayla dövüldüğünü ve gözlerinin altının mosmor olduğnuu gören mahalle sakinleri, imza toplayarak duruma el attı.

ŞİKAYETLERİ DİKKATE ALINMADI

Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde ikamet eden Hatice Ekemen, uzun süre eşi tarafından şiddet gördü. Akli dengesi tam yerinde olmadığı için yaptığı şikayetler geçerli olmayan Ekemen, her seferinde eşi Hikmet Ekemen ile beraber yaşadığı evine dönmek durumunda kaldı. Şiddetin artması üzerine konuya kayıtsız kalmayan mahalleliler devreye girdi. Yapılan girişimlerin ardından Hatice Ekemen, kadın sığınma evine götürüldü.


Şiddete maruz kalan yaşlı kadının hali, görenlerin içini sızlattı.

"AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMADIĞI İÇİN İŞLEM YAPILMADI"

73 yaşındaki Hatice teyzenin halini gören Mehmet Baş o anları kayıt altına aldı. Konuyu anlatan Baş, "Sabah Hatice ablamız dükkana geldi. Halini görünce ister istemez durumunu sordum. Bu durumdan şikayetçi olamadığını ve korktuğunu da biliyoruz zaten. Biz de gerekeni memur arkadaşlara ve ambulansa bildirdik. Geçen hafta Salı günü yine aynı olay oldu, gene gözü şiş halde dükkanıma geldiğini gördüm. Yine eşinin dövdüğünü söyledi ama o an kaydedemedim. Yine ben polise haber verdim ve geldiler. Akli dengesi yarım olduğu için herhangi bir işlem yapılmadı diye biliyorum. Bu olay tekrarlandığından dolayı zannedersem bir kamu davası açılacak” şeklinde konuştu.


Hatice Ekemen'e şiddet uyguladığı öne sürülen eşi Hikmet Ekemen

"AĞABEYİ RAHMETLİ OLUNCA ŞİDDET ARTTI"

Mahalleliler olarak Hatice Teyze’nin yaşadığı şiddet olayları artınca kendilerinin bir şeyler yapmak için harekete geçtiklerini söyleyen Baş, “Geçmiş zamanlarda da böyle şiddet görme durumu vardı. Ağabeyi vardı Hatice ablanın. Ağabeyi göz kulak oluyordu ona. Çocukları göz kulak olmuyor. 2.5 - 3 sene kadar önce ağabeyi rahmetli olduktan sonra bu şiddet olayları arttı. Biz de mahalleli olarak imza topladık. Gerekenin yapılmasını istiyoruz, devlet sığınmasına alınmasını istiyoruz. Evine gönderildiği zaman yine aynı şiddeti yaşamasını istemiyoruz. Devletin bir şekilde kol kanat gereceğinden eminiz” dedi.


Mahalleli kendi arasında imza toplayarak şikayette bulundu.

"33 YAŞINDAYIM, KENDİMİ BİLDİM BİLELİ ŞİDDET GÖRÜYOR"

Mahalle sakinlerinden Özlem Özcan ise, uzun yıllardır Hatice Teyze’nin şiddet gördüğünün altını çizerek, “Yıllardır şiddet görüyor kocası tarafından. Ben 33 yaşındayım, kendimi bildim bileli şiddet görüyor. Bütün mahalleli de buna şahittir. Rehberlik yaptım, ‘Hatice Abla için ne yapabiliriz’ diye teker teker bütün mahalleliyi dolaştım. Çoğu insan imzaladı diye biliyorum. İnşallah devlet koruması altına alınır. İnşallah Hatice ablaya yardımcı olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber