2022-08-06 10:11:29 | Son Güncelleme : 2022-08-06 10:28:55

KPSS SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI MI? KPSS İptal Edildi! ÖSYM'den 2022 KPSS Yeni Sınav Takvimi Açıklaması

KPSS ile ilgili iddialar sonrası 31 Temmuz’da gerçekleştirilen ilk oturumunun iptal edilmesi ile birlikte ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, yeni bir KPSS sınav takvimi oluşturulacağına yönelik açıklamada bulundu. İlk oturumun iptal edilmesi, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak KPSS oturumlarının ise ertelenmesi, yeni sınav takviminin ne zaman yayınlanacağı konusunu gündeme getirdi. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden yayınlanacak olan yeni sınav takvimine dair, “KPSS sınav takvimi açıklandı mı?”, “ÖSYM KPSS yeni sınav takvimini ne zaman yayınlayacak?”, “KPSS sınav yeri nasıl değiştirilir?”, “Yeniden KPSS sınav ücreti ödenecek mi?” gibi sorulara cevap aranmaya başladı.

KPSS SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI MI? KPSS İptal Edildi! ÖSYM'den 2022 KPSS Yeni Sınav Takvimi Açıklaması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Çıkan iddialarla birlikte başlatılan soruşturmalar sonucunda iptal edilmesine karar verilen KPSS ile ilgili bekleyiş devam ediyor. 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen ilk oturumun iptal edilmesi ve 6-7 Ağustos 2022-14 Ağustos 2022 tarihli oturumların ise ertelenmesi üzerine ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un yeni bir sınav takvimi oluşturulacağına yönelik yapmış olduğu açıklamalar, yeni bir gündemin oluşmasına neden oldu. Peki yeni KPSS sınav takvimi açıklandı mı? KPSS oturumları ne zaman başlayacak? Yeni KPSS sınavı için ücret ödenecek mi? KPSS için yeni bir başvuru yapılacak mı? Detaylar haberimizde…

YENİ KPSS TAKVİMİ AÇIKLANDI MI?

Sınav sorularının çalındığı iddialarıyla birlikte başlatılan soruşturmalar neticesinde iptal edilmesine karar verilen KPSS oturumları için gözler yeni açıklanacak sınav takvimine çevrildi. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy tarafından yapılan açıklamalar nezdinde sınav tarihinin ertelenmesi ve yeni bir sınav takviminin oluşturulacağına yönelik bilgiler ile ÖSYM’nin yeni sınav takvimini ne zaman açıklayacağı üzerine araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. ÖSYM Başkanı Ersoy konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, “31 Temmuz'da gerçekleşen 2022 KPSS Genel Yetenek - Genel Kültür ve Eğitim sınavları iptal edilmiştir. ÖSYM sınav takviminde yer alan; 2022- KPSS Lisans Alan ve 2022- KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları ertelenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Adayların bekleyişi devam ederken, konu ile beklenen açıklama ÖSYM'den geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre yeni KPSS sınav takvimi belli oldu. 31 Temmuz 2022'de gerçekleşen 2022-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarının iptal edildiğinin belirtildiği açıklamada, ÖSYM sınav takviminde yer alan 2022-KPSS Lisans Alan ve 2022-KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarının ileri bir tarihe ertelendiği aktarıldı. Yeni KPSS takviminin ise 17 Eylül 2022'de başlayacağı belirtildi. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından girecekleri yeni sınavlar için herhangi bir ücret talep edilmeyeceği belirtilirken, adayların sınav merkezi değişikliği taleplerini AİS üzerinden gerçekleştirebileceği ifadelerine yer verildi.

KPSS YENİ SINAV TAKVİMİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

31 Temmuz 2022 tarihli ilk oturumun iptal edildiğini belirten ÖSYM Başkanı Ersoy, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 oturumlarının ise ertelendiğini söyledi. Yeni bir sınav takvimi oluşturulacağının altını çizen Prof. Dr. Ersoy, “İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS sınav takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır… Amacımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir sınav ortamı oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

KPSS İÇİN YENİDEN ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

Sadece ilk oturumu iptal edilen ve diğer oturumları için erteleme kararı alınan KPSS konusunda büyük bir endişe duyan adaylar, yeniden yapılacak sınav için tekrar ücret ödenip ödenmeyeceğini merak etmeye başladı. Konu ile ilgili sevindiren haber ise ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’dan geldi. Prof. Dr. Ersoy, “…Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından girecekleri yeni sınavlar için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Adaylar sınav merkezi değişikliği taleplerini AİS üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

KPSS SINAV YERİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Yeniden yapılacak olan KPSS lisans oturumları için yeni bir kayıt oluşturup oluşturmayacağını merak eden adaylar, sınav yerlerinde bir değişiklik yapılıp yapılamayacağını da merak ediyor. Adayalrın sınav merkezi değişikliği yapabileceklerini ifade eden ÖSYM Başkanı Ersoy, “…Adaylar sınav merkezi değişikliği taleplerini AİS üzerinden gerçekleştirebileceklerdir… Amacımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir sınav ortamı oluşturmaktır…” şeklinde konuştu.