2022-08-04 16:57:00 | Son Güncelleme : 2022-08-04 17:40:09

ÖABT SINAVI ERTELENDİ Mİ? KPSS Alan Bilgisi Sınavı İptal Olur Mu, Ne Zaman? 6-7 Ağustos, 14 Ağustos KPSS Sınavları İçin Önemli Açıklama!

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın 31 Temmuz'da düzenlenen lisans ayağında Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı geride kalırken soruların kopya olduğu iddiası sınava gölge düşürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdi, ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Peki bu yaşananların sonrasında 6-7 Ağustos'ta yapılacak KPSS Alan Bilgisi Sınavı iptal olur mu? ÖABT sınavı ertelendi mi? İşte bu soruların cevabı haberimizde!

ÖSYM sınavı ertelendi mi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
ÖSYM sınavı ertelendi mi?

ÖABT sınavı ertelendi mi? KPSS 2022 lisans sınavında sorulan 20 farklı sorunun Yediiklim Yayıncılık'ın bundan 1 ay önceki denemelerinde sorulduğu iddiası Türkiye'yi karıştırdı. ÖSYM ilk açıklamasında iddialar asılsız dese de Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdi. Gece yarısıise Resmi Gazete'de yer alan karara göre ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevinden alındı. Şimdi adaylar KPSS 2022 tekrarlanacak mı, iptal olur mu soruları araştırılırken önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek KPSS Alan Bilgisi Sınavı ve ÖABT sınavları ise muallakta bıraktı. Peki KPSS sınavı ertelendi mi, ÖABT sınavı ertelendi mi? KPSS 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos sınavları yapılacak mı? İşte tüm ayrıntılar...

ÖABT SINAVI ERTELENDİ Mİ?

Öğretmenlik Alan Bilgisi yani bilien adıyla ÖABT, 14 Ağustos 2022 senesinde gerçekleştirilecek. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen KPSS Lisans sınavında sorulan soruların bazılarının kopya olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası Devlet Denetleme Kurulu'nun yapacağı tahkikat sonra ÖABT sınavının ertelenip ertelenmeyeceği belli olacak. Herhangi bir iptal veya erteleme kararı çıkmazsa 2022 KPSS ÖABT sınavı 14 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleşecek. 

ÖABT İPTAL EDİLDİ

Son dakika bilgisine göre ÖABT ve Alan Bilgisi Sınavları ÖSYM'nin ikinci bir açıklamasına kadar ertelendi. Açıklamayı bugün atanan Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy yaptı.

KPSS ALAN BİLGİSİ SINAVI İPTAL OLUR MU?

Kamu Personeli Seçme Sınavı lisans ayağının devamı niteliğinde olan Alan Bilgisi sınavları 6-7 ağustosta yapılacak. KPSS Alan Bilgisi sınavı için artık geri sayım yapılırken öğrenciler KPSS alan bilgisi sınavının yapılıp yapılmayacağını sorguluyor. Lisans sınavındaki 20 sorunun kopya olması iddiası üzerine ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Peki yaşanan bu gelişmelerin sonrasında KPSS 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta gerçekleşecek ÖABT ve Alan Bilgisi Sınavı iptal olur mu, ertelenir mi? Tüm bu soruların cevabı Devlet Denetleme Kurulu'nun başlattığı incelemenin sonuçlanmasının ardından belli olacak.

ÖABT NEDİR?

Kamu Personeli Srçme Sınavı - Öğretmenlik, MEB kontrolünde bulunan okullara kadrolu bir şekilde görev yapma arzusunda olan öğretmenlerin katılması zorunlu olan sınavdır. Üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirmiş olan mezunlar ÖABT sınavına katılabilir. Öğretmen adayları, KPSS'de elde etmiş olduğu puanla yeni kadro adına MEB başvuru tarihinde okulların bitirmesi gerekmektedir.
ÖABT, KPSS Lisans sınavlarının devamı niteliğindedir. Öğretmen olmak isteyen adayların 31 Temmuz'da gerçekleşen Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavına müteakip ÖABT'ye katılmaları zorunludur.

YEDİİKLİM SAHİBİ MÜNİR ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Benim ismim Münir Çelik, Yediiklim'in sahibiyim. Ülkemizin gündemini son 3 gündür meşgul eden KPSS soruları çalındı, sızdırıldı gibi sorularla kamuoyu çokça meşgul olmuştur. Yayınevinin sorumlusu olarak bu konuyla ilgili ilk defa basın açıklaması yapıyoruz. Sosyal medyada dolaşan 20 tane noktası virgülüne kadar aynı denilen soru "asılsızdır". Öyle bir soru yoktur, olması da mümkün değildir. Hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi soruları biz almışız, bize verilmiş gibi bir durum yok, olması da söz konusu değil.