Tgrt Haber

Buzluğunuz çalışıyor ama buzdolabınız yiyecekleri soğutmuyorsa işte çözümü!

20 May 2022 10:45 - Güncelleme : 20 May 2022 11:09
Editör: Dilara Narcı / Kaynak: TGRT Haber

Buzdolabınız eskisi kadar iyi soğutmuyor mu? Ev hayatının olmazsa olmazları arasında yer alan buzdolabı, buzluk kısmı çalışsa da bazen soğutma görevini yerine getiremiyor olabilir. Bu da dolabınızdaki birçok yemeğin bozulmasına neden olacaktır. Eğer siz de böyle bir problemle karşılaştıysanız, bu çözümleri deneyebilirsiniz!

Eğer yiyeceklerde bozulmalar oluyor, yüzeylerde soğukluk yoksa ve kötü kokular alıyorsanız, buzdolabınızın yeteri kadar soğutmadığını anlayabilirsiniz.
Buzdolabı
Eğer yiyeceklerde bozulmalar oluyor, yüzeylerde soğukluk yoksa ve kötü kokular alıyorsanız, buzdolabınızın yeteri kadar soğutmadığını anlayabilirsiniz.

Yiyecek ve içeceklerinizin bozulmasını engelleyen ve onları taze tutan buzdolabı, bazı arızalar yaşayabilir. Soğutmama sorunu da en sık yaşanan arızalar arasında yer alır. Peki buzluk kısmı çalışan fakat yiyecekleri soğutmayan buzdolabınızı nasıl düzelteceğinizi biliyor musunuz? İşte buzdolabınızdaki yiyeceklerin bozulmasına engel olacak, artık soğutmayan dolabınızı ilk günkü haline çevirecek, birbirinden etkili o yöntemler…

BUZDOLABI NEDEN SOĞUTMAZ?

Her teknolojik cihaz gibi buzdolapları da bazı arızalar yapabilir. En sık karşılaşılan problem ise buzdolabının soğutmamasıdır. Peki buzdolabı neden soğutmaz? Gelin birlikte inceleyelim…

 • Buzdolabında bulunan su kanalları tıkanmış olabilir.
 • Dolabın fanında sorunlar olabilir.
 • Buzdolabının alt kısmında yer alan kompresör adı verilen cihaz arızalanmış olabilir.
 • Mekanik timer arızalanmış olabilir.
 • Dolapta bulunan rezidanslarda yanma olabilir.
 • Kartta bir arıza söz konusu olabilir.
 • Buzdolabında bulunan borular yıpranmış ya da tıkanmış olabilir.
 • Uzun süreli elektrik kesintileri neden olabilir.
 • Buzdolabı, sıcağa yakın bir ortamda (ocağa yakın) duruyor olabilir.
 • Dolabın kapakları uzun süre açık kalmış olabilir.
 • Sıcak soğuk ayarlarında bir bozukluk meydana gelmiş olabilir.
 • Kanallardan freon gazı sızıyor olabilir.

 

DÜZENLİ TEMİZLİK

Evinizin olmazsa olmazı buzdolaplarınızın uzun ömürlü olması ve arıza göstermeden çalışması oldukça önemlidir. Teknolojik aletlerin insan bakımına ihtiyacı olduğunu ve özenle kullanılması gerektiğini unutmamak gerek. Bu nedenle dolaplarınızın uzun ömürlü olabilmesi için düzenli temizliğe özen göstermelisiniz. Bu şekilde sadece kötü kokuları yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda mikrop ve bakterileri de ortadan kaldıracaksınız. Her hafta sterilize etmeniz gereken buzdolaplarınızı, ayda bir de derinlemesine temizlemeniz gerekmektedir.

BAKIM İHMAL EDİLMEMELİ

Her ev aleti gibi buzdolaplarının da uzun ömürlü olabilmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Dolabınızın arıza yapıp yapmadığını anlayabilmeniz için bunu ihmal etmemelisiniz. Eğer yiyeceklerde bozulmalar oluyor, yüzeylerde soğukluk yoksa ve kötü kokular alıyorsanız, ciddi bir sorun var demektedir. Bunun için buzdolabınızın contasını kontrol etmeli, kir ve yiyecek kalıntılarını temizlemeniz gerekir. Contanın tamamen bozulması durumunda ise değiştirmelisiniz. Dolabın tam kapanmasını sağlayan bu contaların bozuk olması, dolabınızın soğutmasını engelleyecektir.

BUZDOLABININ YENİDEN SOĞUTMASI İÇİN ETKİLİ YÖNTEMLER

Buzdolabınızda meydana gelen arızaların tespiti ve çözümü için bazı pratik yöntemler bulunuyor. Düzenli bakım ve temizlik ile sağlamış olduğunuz kontroller sayesinde dolabınızın yeteri kadar soğutmadığını fark ettiyseniz, bunun için birkaç çözüm yolu bulunuyor.

Bunların en başında ise buzdolabınızın ısı ayarını bir tık yükseltmek geliyor. Ardından dolabın açma kapama düğmesine basmalısınız.

Bu yöntem bir işe yaramadıysa ikinci yöntem olarak buzdolabınız tamamen boşaltmalı, fişini çekerek 3-4 saat beklemelisiniz. Daha sonra buzdolabının lastiklerini ve kapaklarını incelemelisiniz. Eskimemiş ve hasar görmemiş olmaları önemli. Buzdolabının fişini tekrar taktığınızda sorunun devam ediyorsa sorun fandan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda teknik servisten destek almanızda fayda olacaktır.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Salim sönmez23 Ağustos 2023 19:28

Buzdolabın çok az soğutuyor yani ağır bugün koyduğum yiyecek yarın akşama çok az soğutüyor seside az soğutmadigi içinde yiyecekler bozuluyor üst kısmında boşlukta bi sıkıntı yok eşim dün fişini çekti 4 saat çalışmadı sonra taktı dışı gene aynı neden olabilir

Hüseyin KAYGISIZ 17 Ağustos 2023 09:54

Buzdolabı çalışıyor ama dondurmuyor evde durmadıgımdan dolayı çalıştırılmadı

Gülbeden 26 Temmuz 2023 23:14

normal kısmı soğutmuyor

Burhan25 Temmuz 2023 16:00

Normal kısmı soğutmuyor

Aygül 6 Temmuz 2023 18:25

Buzdolabi motoru çalışmıyor sogutmuyor

Sona Git