2021-12-07 17:45:10

Son Dakika 2022 asgari ücret haberleri: Asgari ücrette ilk raund tamam! İşte son durum!

Son dakika 2022 asgari ücret haberleri, en sıkı takip edilen haberler arasında yerini aldı. Yapılan toplantıların ardından yeni yapılacak zam haberleri vatandaş tarafından merak ediliyor. İşsizlik maaşı, asgari geçim indirimi, kısa çalışma ödeneği ve AGi desteği gibi ödemeleri etkilemesi nedeniyle yakından takip edilen asgari ücret zamları için internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar “2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak?”, “Yeni asgari ücret ne kadar?”, “Asgari ücret ne kadar oldu?” sorularına cevap aramaya başladı.

Son Dakika 2022 asgari ücret haberleri: Asgari ücrette ilk raund tamam! İşte son durum!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından bugün üçüncüsü düzenlenen toplantının ardından gözler 2022 asgari ücret zam oranlarına çevrildi. Merakla beklenen zam oranlarıyla ilgili net bir açıklama gelmesini bekleyen vatandaşlar, internet üzerinden yoğun olarak bu konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Her sene aralık ayı itibariyle belirlenmekte olan asgari ücret zamlarının ne kadar olduğuna dair net bilgiye haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Peki Asgari ücret 2022 zammı ne kadar? 2022 Asgari ücret ne kadar oldu? Yeni asgari ücret ne kadar? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET 2021 NE KADAR?

Geçen yıl yapılan toplantılar sonunda alınan kararla, 2021 için asgari ücret miktarları, bakanlık tarafından açıklanmıştı. Yapılan 4 toplantının sonunda 2021 yılı asgari ücreti yüzde 21,56 oranında bir artışla net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. Brüt olarak hesaplandığında ise 3 bin 577 lira 50 kuruş gibi bir meblağ çıkıyordu. 2022 yılı için gerçekleştirilecek olan zam oranları ve asgari ücret miktarı merakla beklenen haberler arasında yer alıyor.

ASGARİ ÜCRET 2022 ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek asgari ücret sözünün ardından gözler 2022 yılı asgari ücretine yapılacak olan zam oranlarına çevrildi. Kaç oranında bir zam yapılacağı henüz bilinmezken, son dönemlerde yaşanan enflasyon hareketliliği ve hem Cumhurbaşkanı’nın vaatleri hem de sendikaların ve işçilerin talepleri göz önünde bulundurulduğunda 2022 asgari ücret zammına yönelik tahmin ve beklentiler yüzde 30 oranında seyretmekte. Kasım ayı enflasyonu ve 5 aylık 10.48’lik oran, asgari ücret üzerinde yürütülmekte olan pazarlıkların seyrini de değiştirdi. Enflasyonun üzerinde ve refah payı göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalarda artış oranının yüzde 30’u geçeceği bekleniyor. Bu rakam, vergi destekleriyle daha yükselecek gibi görünüyor. Bu da asgari ücret zamlarının yüzde 30-45 bandında seyredeceğine dair umutları yeşertiyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Yapılan toplantılarla birlikte asgari ücret zamlarında yapılacak olan düzenlemelerin nasıl seyredeceğine dair merak gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan ilk toplantıda asgari ücretle ilgili vaatlerde bulunarak şu sözleri sarfetmişti:

Asgari ücret son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Asgari ücret gerçekten önemli. Türkiye'de asgari ücret alan yaklaşık 6 milyon civarında işçi var emekçi var. Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz.

Bakan Bilgin, yapılan bu toplantıda asgari ücretle ilgili yapılan araştırmalara da yer vermişti. Bilgin araştırma sonucuna göre Türkiye genelinde 26 ilde 604 işveren ve yönetici, 2 bin 500 işçi ile görüşüldüğünü aktardı. Bakan Vedat Bilgin sözlerine şu şekilde devam etti:

İşverenlerin 2022 yılından ihtiyatlı bir iyimser beklenti içerisinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların yüzde 34'ü 'yeni dönem asgari ücret ne kadar olmalı' sorusuna, '3 bin 501 ile 3 bin 750 lira arasında' cevabını vererek en yüksek oranı oluşturmuştur. Bu rakamı yüzde 19,3 ile '3 bin 251 lira ile 3 bin 500 lira arasında olmalı' diyenler, yüzde 13,7 oranı ile de '3 bin 751 ile 4 bin lira arasında olmalı' diyenler izlemiştir. 'Asgari ücretin artırılması işten çıkarmalara yol açar mı?' sorusuna katılımcıların yüzde 74,3'ü 'evet' yanıtını verirken yüzde 25,7'si ise 'hayır' yanıtını vermiştir.

Yapılan araştırmalar akabinde yeni asgari ücret ne kadar oldu? sorusuna net bir cevap arayan vatandaşlar da toplantıların neticelenmesini merakla beklemeye başladı. Asgari ücret şuanda bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanmakta. Apartman görevlileri için ise normal bir işçiden farklı olarak gelir ve damga vergisi kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanmakta. Yapılan yeni zamlar beklenildiği gibi yüzde 30 bandında gerçekleşirse bu ücretlerin hatırı sayılır bir rakama ulaşması bekleniyor.

Etiketler