Tarih : 23.10.2021 - 22:59 Yorum : 0

Persona non grata ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘istenmeyen adam’ ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kavala bildirisine imza atan 10 büyükelçinin istenmeyen adam (Persona non grata) ilan edeceğini açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Peki “Persona non grata” me demek? Diplomaside ne anlama geliyor? Uluslararası hukukta karlılığı nedir? “İstenmeyen adam” nasıl ilan edilir? Tüm detaylar haberimizde…

Persona non grata ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘istenmeyen adam’ ne anlama geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçileri Osman Kavala'nın yargılandığı davayla ilgili ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama ile Türk yargısına müdahale etmeye çalışan büyükelçiler 'Osman Kavala' bildirisi sonrası Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Yayınlanan bildiriye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başta olmak üzere çok sayıda isim tepki gösterdi. 4 günlük Afrika ziyareti dönüşü sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, bildiriyi yayımlayan büyükelçilere tepki göstererek gereken adımların atılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında yapılacak adımlar merak konusu olurken Eskişehir'de açıklamalarda bulunan Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini belirterek, "Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye'yi anlayacak, bilecek. Anlamadıkları gün burayı terk edecekler" dedi.

İSTENMEYEN ADAM NEDİR? PERSONE NON GRATA NE ANLAMA GELİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eskişehir Millet Bahçesi ve İl Halk Kütüphanesi’nin açılışında yapmış olduğu konuşmada kullandığı “persone non grata” ifadesi ilgi topladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunduğu açılış konuşmasında kullanmış olduğu “persone non grata” ve “istenmeyen adam” sözleri, vatandaşta büyük bir merak uyandırdı. Peki persona non grata” nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istenmeyen adam” söylemi ne anlama geliyor? İşte detaylar…

PERSONA NON GRATA NEDİR?

Devletler arası ilişkilerde, ülkeye girmesi ya da o ülkede kalmasına ülkenin yerel hükümeti tarafından yasak koyulmuş olan yabancı kişiler için “persona non grata” ifadesi kullanılmaktadır. Herhangi bir kovuşturmadan ya da kendisine verilmiş olan siyasi dokunulmazlık hakkı sayesinde tutuklamadan korunmakta olan yabancı bir diplomata bir ülke tarafından uygulanabilecek en ciddi kınama şekli olarak kabul edilmektedir.

Persona non grata terimi, 1961 yılında Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Konvansiyonu’nun 9. maddesinde düzenlenerek aşağıdaki gibi ifade edilmiştir:

MADDE 9. 1. Kabul eden Devlet, herhangi bir zaman ve kararının gerekçesini açıklamak zorunluluğunda olmaksızın, gönderen Devlete misyon şefinin veya misyon Diplomatik kadrosunun herhangi bir üyesinin istenmeyen şahıs (persona non grata) olduğunu veya misyon kadrosunun herhangi bir başka üyesinin kabule şayan olmadığım bildirebilir. Bu takdirde, gönderen Devlet, duruma göre, ilgili şahsı geri çağırır veya misyondaki görevine son verir. Bir şahıs kabul eden Devletin ülkesine gelmeden önce de istenmeyen veya kabule şayan olmayan şahıs olarak ilan edilebilir.

İSTENMEYEN ADAM NE DEMEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirmiş olduğu Afrika turunun sonrasında katılmış olduğu açılışta yaptığı açıklamalarla dikkatleri çekti. ABD ve Almanya dahil olmak üzere 10 ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yapmış olduğu çağrıya sert tepki gösteren Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AİHM bir karar almış, bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye'yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, 'bunu nasıl bıraktırırız' gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? 'Kavala'yı bırakın.' Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, 'yargı bağımsızdır'. Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı?"

Yaptığı açıklamalarda 10 ülkenin büyükelçisi için “istenmeyen adam” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, 'Bu 10 büyükelçinin bir an önce ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesini hemen halledeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber