2022-01-02 14:49:22

Aralık enflasyonu kaç oldu? Memur ve emekli zammı belli oldu mu? İşte Aralık ayı enflasyon oranları

Milyonlarca emekli ve memur zam oranlarını etkileyecek Aralık enflasyonu açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranı ile emekli ve memur maaşı zamları netleşecek. Peki Aralık ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak, memur ve emekli maaşına etkisi ne? Aralık enflasyon ne kadar oldu?

Aralık enflasyonu kaç oldu? Memur ve emekli zammı belli oldu mu? İşte Aralık ayı enflasyon oranları
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Aralık ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Her ayın başında açıklanan enflasyon rakamları bu defa memur ve emekli zammı üzerinde etkili olmasından dolayı merakla bekleniyor. Çok sayıda memur ve SSK, Bağkur emeklisi aralık enflasyonuna odaklandı. İşte aralık enflasyon tahmini ve memur, emekli maaşı zammına etkisi. 

ARALIK ENFLASYONU NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? 

Çok sayıda memur ve emekli Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının netleşmesinin ardından memur, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı belli olacak. Öte yandan TÜİK’in açık açıklamasından önce TCMB beklenti anketi paylaşıldı.

2021 yılının Aralık ayı enflasyonu 3 Ocak Pazartesi günü saat 10.00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

Buna göre aralık ayı enflasyonu 13,58 olurken yıllık enflasyon oranı ise 36,08 oldu. 

Tüketici fiyatları, 2021 aralık ayında aylık bazda yüzde 13,58 arttı. Kasımda yüzde 21,31 olan yıllık enflasyon aralık ayında yüzde 36,08'e yükseldi. Yurt içi üretici fiyatları aralıkta yüzde 19,08 artarken, yıllık Yİ-ÜFE yüzde 79,89'a çıktı. 

ARALIK AYI ENFLASYONU NE KADAR? 

Aralık ayı enflasyonu için geri sayım tamamlandı. Vatandaşlar ''Aralık ayı enflasyon ne kadar?'' sorusuna odaklanırken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını her ayın 3’ünde açıklıyor. Aralık ayı enflasyon rakamları 3 Ocak saat 10.00’da açıklandı. Böylece aralık ayı enflasyon rakamları 13,58 oldu. 

ARALIK ENFLASYON RAKAMLARI MEMUR EMEKLİ ZAMMINI NASIL ETKİLER? 

Geçtiğimiz Kasım ayında enflasyon oranı, TÜİK verilerine göre yüzde 3.51 arttı. Yıllık bazda enflasyon oranı ise yüzde 21.31 olarak açıklandı. Merkez Bankası'nın açıkladığı Piyasa Katılımcıları Anketi Aralık ayı enflasyon rakamları hakkında ipuçları veriyor. Ankete göre tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Aralık ayı için yüzde 23.85 çıkarken, 6 aylık enflasyon ise yüzde 14.2 olarak gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 

Aralık ayı enflasyonu ile 6 aylık enflasyon belli olacak. Rakamların yarın netleşmesiyle milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı belli olacak. Anket doğrultusunda bir rakam gelmesi durumunda emeklilerin zammı 14.2'ye ulaşırken Memur ve memur emeklilerinin yüzde 5'lik Ocak zammı yüzde 11.2 enflasyon farkıyla yüzde 16.2 olacak. 

AA ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ  

Anadolu Ajansı'nın her ay hazırladığı enflasyon beklenti anketi net rakamlar paylaşılmadan önce en çok takip edilen verilerden oldu. AA Finans 21 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği Aralık ayı enflasyon beklenti anketi açıklandı. 
Ankete göre, ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 8,54 olarak açıklandı. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 5,50, en yüksek yüzde 14,60 aralığında oldu. 

ENFLASYON NASIL HESAPLANIR? 

Enflasyonu hesaplamak resmi istatistik kurumları açısından oldukça zor olmakla birlikte, temsili bazı mallardan bir sepet oluşturularak hesaplama gerçekleştirilir. Ardından oluşturulan sepet değerinin zaman içerisindeki değişim izlenir. Enflasyon fiyatların genel olarak ve sürekli bir biçimde yükselme eğiliminde olması olarak tanımlanabilir. 

Enflasyon iki farklı şekilde hesaplanır:
1- Üretici fiyatları aşamasında derlenen fiyatlarla hesaplanan endekse üretici fiyatları endeksi (ÜFE) denir. 
2- Tüketiciye nihai satış aşamasında derlenen fiyatlar üzerinden hesaplanan endekse tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) denir.

Türkiye İstatistik Kurumu; perakende satışçılar, hizmet sağlayıcıları, benzin istasyonları ve muayenehane gibi birçok yeri fiyat değişiminin saptanması için inceler.

 

Etiketler