Tarih : 23.11.2021 - 09:27 Yorum : 0

Asgari Geçim İndirimi ne kadar olacak? AGİ zam tablosu 2022!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin dün akşam yaptığı toplantı sonrasında Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile ilgili meraklar artmaya başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacak olduğu toplantıya sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısında yapmış olduğu asgari ücrette yapılacak zamla ilgili açıklamaların ardından gözler 2022 AGİ ücretlerinin ne kadar olacağına çevrildi. Peki Asgari Geçim İndirimi ne kadar olacak? İşte 2022 AGİ zam tablosu!

Asgari Geçim İndirimi ne kadar olacak? AGİ zam tablosu 2022!

Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde meydana gelen ekonomik zorlanmalar, hayatın birçok alanında fiyat artışlarına neden oldu. Artışlarla birlikte yeni yılda gerçekleştirilecek olan zamlara ilgi arttı. Dün akşam gerçekleştirilen Cumgurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memur ve işçilere yapılacak zamlarla birlikte asgari ücrette de artışa gidileceğini belirtmesiyle asgari geçim indirimi de yeniden gündeme geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalar “Asgari Geçim İndiriminde ne kadar olacak?” “AGİ zam oranları ne kadar olacak? sorularının artmasına neden oldu. İşte detaylar…

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) NE KADAR OLACAK?

Çalışanların kendileri dışında bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri için almakta olduğu Asgari Geçim İndirimi (AGİ), 16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalışan vatandaşların asgari geçimlerini sağlayabilecekleri kadar hesaplanan paranın toplam gelirinden çıkarılarak vergiden muaf tutulması durumuyla oluşan asgari geçim indirimi, aylık olarak verilmektedir. Vatandaşın brüt maaşı üzerinden hesaplanarak ödemeler yapılır. Bireyin medeni durumu ve sahip olduğu çocuk sayısına göre yeni bir hesaplama yapılır. Ayrıca asgari ücretin artmasıyla birlikte AGİ de artış gösterir.

Bu sene Merkez Bankası’nın enflasyon oranlarını yükseltme kararıyla birlikte ne kadar olacağı belli olmaya başlayan AGİ’de 2022 zammının yüzde 30-35 oranında olması bekleniyor. Bu beklenti kapsamında AGİ için yüzde 30 ya da yüzde 35 oranında bir zam yapılırsa AGİ zam tablosu aşağıdaki gibi olacak…

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) TABLOSU 2022

KİMLER AGİ ALABİLİR?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde belirtilen ücreti almakta olan herkes yani maaşı vergilendirilmekte olan herkes AGİ alabilmektedir. Bekâr olan ya da evli olmasına rağmen henüz çocuk sahibi olmayanlar AGİ ücretlerini maaşlarının içerisinde almakta, eşi çalışmayanlar için ise ayrıca ödenmektedir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber