2022-03-24 16:26:55 | Son Güncelleme : 2022-03-24 16:43:35

Çiftçi Kayıt Sistemi nedir? ÇKS belgesi alma şartları nelerdir, kimler alabilir?

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), çiftçilerin başvuruları sürerken, internet üzerinden en çok aratılan konular arasında yerini aldı. Geçimini toprakta ekim ve bakım yaparak sağlayan ve çiftçilikle uğraşan vatandaşların yakından ilgilendiği Çiftçi Kayıt Sistemi’ne nasıl giriş yapılığı, bu sistemden kimlerin faydalanabileceği üzerine yapılan araştırmalarda, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne nasıl kayıt olunur?”, “ÇKS belgesi nasıl alınır?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Çiftçilik ile uğraşan vatandaşlar, devlet tarafından sağlanan destekten faydalanabilmek için Çiftçilik Belgesi alması gerekir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Çiftçilik ile uğraşan vatandaşlar, devlet tarafından sağlanan destekten faydalanabilmek için Çiftçilik Belgesi alması gerekir.

Toprakta ekim ve bakım yaparak geçimini sağlamakta olan vatandaşlar açısından önem taşıyan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılmış bir uygulama olan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) çiftçi başvuruları devam ederken, sistemin nasıl kullanıldığına dair sorgulamalar da artmaya başladı. Çiftçi kayıt sisteminin ne olduğu ve kimlerin kullanabileceğine yönelik araştırmalar devam ederken, sistemin nasıl kullanıldığı da merak edilen diğer konular arasında. Peki Çiftçi Kayıt Sistemi nedir? ÇKS belgesi alma şartları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ (ÇKS) NEDİR?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanına Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) denir. Tarımsal desteklemelerin izlendiği, denetlendiği, raporlandığı ve sorgulandığı Çiftçi Kayıt Sistemi, doğru ve sağlıklı bir değerlendirme için çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını sağlamaktadır. Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgilerinin, faaliyetleri sırasında kullanmakta oldukları varlıkların, ortalama verimlerin, ürün deseninin kayıt altında tutulduğu bir sistem bütünü oluşturmaktadır.

ÇİFTÇİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Çiftçilerin devlet destekli almış oldukları kredilerin sorgulaması, doğru değerlendirilip eşitli yardımlardan faydalanabilmesi ve doğru bir analizin yapılabilmesi için Tarım Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiş olan Çiftçi Kayıt Sistemi’nden Çiftçi Belgesi’nin nasıl alındığını merak edilen konular arasında yer alıyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yapabilmek için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Arazi sahiplerinin başvurusu, arazi kiralayanların başvurusu ve arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu olmak üzere gerçekleştirilen kayıt işlemlerinde ilk kez kayıt olunuyorsa ilk önce kimlik bilgilerinin aktarılacağı evrakların doldurulması gerekmektedir.

Tapuların fotokopisi çektirilip, tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırılmalı, ardından C formuna ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirilmiş olan ürünleri yazılmalıdır. Daha sonra doldurulmuş olan C formu, ekilişi yapılan arazilerin bulunduğu köyün ya da mahallenin muhtarına imzalatılmalıdır. Eğer farklı ilçelerde arazi bulunuyorsa, ikamet edilen yerde arazi olması durumunda tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu tarım ilçe müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır. Eğer arazi merkez ilçede bulunuyorsa tarım müdürlüğüne başvurulmalıdır.

Başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

 • Boş C formu
 • Çiftçi kayıt formu
 • Kira kontratı
 • B formu
 • Muvafakat 1
 • Muvafakat 2

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ’NE KİMLER KAYIT YAPAMAZ?

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’ne göre aşağıdaki özelliklere sahip olan vatandaşlar, sisteme kayıt oluşturmamaktadır:

 • Köy tüzel kişileri hariç olmak üzere ana sözleşmede yer alan faaliyet konuları arasında tarımsal faaliyeti olmayan tüzel kişiler,
 • 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 708. 715. ve 999’uncu maddeleri, 6831 sayılı Orman Kanunu, 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun 16. Maddesinin (B) bendi ve 4342 sayılı Mera Kanunu hükümleri uyarınca, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve kamu yararın a olan taşınmaz mallar ike kadastro geçmemiş birimlerde tarım arazisi vasfı olmayan ve yeni tarıma açıldığı tespit edilen alanar üzerinde tarımsal üretimde bulunan araziler,

 • Mülkiyet kamulaştıran araziler,
 • Konut ya da arsa kooperatiflerinden kiralanan araziler,
 • Sahibi ölmüş ve mirasçıları bulunmayan tarım arazileri,
 • Tapudaki vasfı tarım arazisi olmayan arsa, çalılık, taşlık, kayalık, ham toprak ve benzeri araziler kayıt işlemi gerçekleştiremez.
Etiketler