2022-05-19 15:43:39 | Son Güncelleme : 2022-05-19 15:52:36

Asgari ücrete ek zam gelecek mi? 2022 Asgari ücret temmuz zammı ne kadar olacak?

Asgari ücrete ek zam tartışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yapmış olduğu açıklamaların ardından gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Enflasyonda meydana gelen gelişmeler ile birlikte çalışanlarda oluşan ek zam beklentisi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in konuyu yakından takip ettiklerini belirten açıklamalarının ardından yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. Peki asgari ücrete temmuz zammı gelecek mi? Asgari ücret ek zam ile birlikte ne kadar olacak? Detaylar haberimizde…

Asgari ücrete sene başında yapılan zammın bir süre daha devam etmesi konusunda görüşler mevcutken, temmuz ayında yeni bir zammın olması gerektiği yönünde görüşler de mevcut.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Asgari ücrete sene başında yapılan zammın bir süre daha devam etmesi konusunda görüşler mevcutken, temmuz ayında yeni bir zammın olması gerektiği yönünde görüşler de mevcut.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yeşil ışık yaktığı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in yakından takip ettiklerini belirttiği asgari ücrete ek zam konusu, vatandaşların gündeminden düşmüyor. Enflasyonda meydana gelen gelişmelerle birlikte yükselen beklenti, asgari ücrete ek zam gelecek mi? 2022 asgari ücret temmuz zammı ne kadar olacak? sorularına neden oldu. İşte asgari ücret ek zammı ve temmuz zammının maaşları nasıl etkileyeceğine dair tüm merak edilenler…

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM GELECEK Mİ?

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde asgari ücret temmuz zammı üzerine değerlendirmeler başladı. Sene başında yapılan zammın ardından yıl içinde ek bir zam yapılması ihtimali, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in yapmış olduğu açıklamalarla birlikte artmıştı. Sene başında yapılan zammın bir süre daha devam etmesi konusunda görüşler mevcutken, temmuz ayında yeni bir zammın olması gerektiği yönünde görüşler de mevcut.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, MKYK devam ederken gündeme dair yapmış olduğu açıklamalar, vatandaşın ilgisini çekti. Dar gelirli vatandaşların ekonomik olarak korumaya yönelik konuların gündemlerinde olduğunu belirten Çelik, konuyu yakından takip ettiklerini aktardı. Bu süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücrete Temmuz zammının gündemde olmadığını belirtmişti. Fakat MKYK sonrası son dakika açıklama yapan Ömer Çelik ise konunun gündemlerinde yer aldığını ifade eden açıklamalarda bulunmuştu.

‘VATANDAŞIMIZDAN BÖYLE BİR ŞEYİ ESİRGEMEYİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise basın mensuplarının “Yılbaşında asgari ücret ve memur maaş zammı belirlendikten sonra “Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” ifadelerini kullandınız. Geçtiğimiz günlerde masada işçi adına pazarlıkları yürüten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da biz bir davet gelirse zevkle o masaya otururuz dedi. Bir gündem var mı, yıl ortasında asgari ücretle ilgili yeni bir gelişme, bir zam olur mu? Bir de emekliler için bayram ikramiyesi ödeniyor, onların da bir zam beklentisi var, emeklilere de bir müjdeniz olacak mı?" sorusu üzerine açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, “Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir.. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

2022 ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Açıklamalarına asgari ücretin yetersiz olması gibi bir durum söz konusu olursa belirlemelerin de ona göre gerçekleşeceğini ifade ederek devam eden Erdoğan, “Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz.” şeklinde konuşmuştu. Gerekli değerlendirmeler neticesinde asgari ücrete yeni bir zam yapılacak olması durumunda miktarın ne kadar olacağı henüz bilinmiyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, bir süre daha enflasyon ile yaşayacağımızı ifade ederek, “Ama hükümetimiz bu enflasyon ile mücadele ederken bir yandan da dar kesimlileri enflasyona ezdirmemeye çalışıyor. KDV indirimleri yapıldı, emekliye memura zamlar yapıldı. Şimdi yıl ortasında da zam yapılacağını duyuyoruz.” şeklinde konuştu. Yılmaz, asgari ücrette artış olup olmayacağının önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını ifade etti.