• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  95305
 • down
  USD
  5.8969
 • down
  EURO
  6.4957
 • down
  GBP
  7.4651
 • down
  Altın
  283.633
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 10.03.2015 - 18:08 Yorum : 3

Vergi dairelerinde yeni dönem

Vergi daireleri bankalar gibi tek tip olacak, mükellef memnuniyetini gözetecek, proaktif çalışacak.

Vergi dairelerinde yeni dönem

Bir ilde onlarca vergi dairesi bulunuyor. Maliye Bakanlığı, buralardaki büyük hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını açıkladı. Söz konusu dairelerde yapılan rutin birçok işlem şubeler aracılığıyla gerçekleştirilecek. Devrim niteliğini taşıyan söz konusu yeniliğin pilot uygulaması 2015 yılı içerisinde Eskişehir'de başlayacak. Yeni model ile vatandaşlar, vergi ödemek, borçlarını sorgulamak, beyanname vermek ve ‘borcu yoktur’ yazısı gibi işlemlerini söz konusu şubelerde sıra beklemeden yapabilecek.

Nerede ihtiyaç varsa, oraya şube açılacak

Bankalar gibi tek tip olacak vergi daireleri, mükellef memnuniyetini gözetecek ve proaktif çalışacak. Söz konusu şubeler, nüfusun ve ekonomik aktivitelerin fazla olduğu yerlerde açılacak. Bu sayede hizmet, vatandaşın ayağına gidecek. Öncelikle, bu şubeler bankalardaki gibi birbirinin aynı olacak. Bankolardan renklere ve yapılacak işlemlere kadar hepsi bir düzende olacak. Bu da vatandaşların işlerini daha rahat yapmalarını sağlayacak. Ayrıca, açılacak şubeler için nüfus ve ekonomik aktivite dikkate alınacağından, vatandaşın hizmete ulaşımı da daha kolay olacak. Örneğin, bu şubeler büyük bir alışveriş merkezinde olabilecek. Nerede ihtiyaç varsa, şubeler oralara açılacak.

Vatandaşın hizmet alacağı bu noktaların sayısı da bu anlayışa göre ayarlanacak. Lokasyonu uygun olmayan vergi daireleri gerekirse kapatılacak, bunların yerine daha verimli çalışacak şubeler açılacak. Bu sayede vergiye uyum artırılacak, hem vatandaş hem de idare gereksiz maliyetlerden kurtulacak, vergi dairelerinde uzmanlaşma artacak, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak.

Tüm işlemler elektronik ortamda olacak

Öte yandan, yeni modelle bir tasarruf aracına daha kavuşulacak. Vergi dairesi başkanlıkları ve şubelerde bundan sonra tüm işlemler elektronik ortamda yapılacak. Söz konusu şubelere gelen bir evrak anında dijital ortama taşınacak, bu sayede hem büyük yer tutan kağıt masrafı ortadan kalkacak, hem de işlemler daha hızlı ve etkin yapılabilecek.

Yeni sistemle, adres değişiminden kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacak. Önemli işlemler il içerisindeki tek merkezden yapılacağı için vatandaşlar, işlemlerini farklı vergi dairelerinde takip etme yükünden kurtulacak.

İletişim araçları daha aktif kullanılacak

Bunların yanı sıra, mükelleflerin vergi bilincinin arıtılması ve iletişim olanaklarının daha aktif kullanılması amacıyla da yeni birimler oluşturulacak. Burada da teknolojinin tüm imkanları kullanılarak, mükelleflerin memnuniyetinin artırılması amaçlanıyor. Şubeler aracılığıyla hizmet zaten vatandaşın ayağına gidecek ama dileyenler, bazı işlemlerini de yine bankacılık sisteminde olduğu gibi telefon veya internet aracılığıyla yapabilecek. Bu sayede de fiziksel mekanlardaki işlem yoğunluğu azaltılacak, vatandaşa daha etkin hizmet verilecek ve vergiye uyum artırılacak.

 
 

YORUM YAPIN

 

3 Yorum

 1. kamile karaçay

  sgk dan ara ödeme bekliyorum

 2. Hasan sümer

  sayın;yetkililer. Birde esnaflarımıza bende esnafım aynı zamanda Mersin'de oda baş. Vekiliyim en büyük ve Önem arz eden sorunlarımızdan biride maliyenin taksit yaptırmamıza rağmen araçlarımızın Üzerindeki E ,hacizi maalesef borç bitmeden kaldıramıyoruz diyorlar Buda Esnafın elini kolunun bağlanması demek bu konuyla ilgili çok acil olarak bu konuyla ilgili inşallah gerekeni Hükümetimiz diğer sorunları hallettiği gibi bunuda halleder.saygılarımla...

 3. Yahya kablanbaba

  Mükemmel

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber