Tarih : 12.10.2021 - 14:41 Yorum : 0

Doctor Who'nun 13. sezon yayın tarihi belli oldu! 10 Kasım'da başlıyor

56 yıllık efsaneleşmiş dizi Doctor Who, 13. sezonunun yayın tarihini duyurdu. BBC Firs'te yayımlanacak olan dizinin yeni sezonunun ilk bölümü 10 Kasım'da gösterime girecek.

Doctor Who'nun 13. sezon yayın tarihi belli oldu! 10 Kasım'da başlıyor

Yeni sezonun ilk fragmanıyla hayranlarının takdirini kazanan Doctor Who, 13. sezonunun ilk bölümünün 10 Kasım'da yayına gireceğini duyrdu.

56 yıllık yayın sürecinde 100'ün üzerinde ödülle tarihe kazınmış dünyanın en uzun soluklu aksiyon-macera dizilerinden biri olan geniş hayran kitlesine sahip yapımın yeni sezonu, BBC Firs'te dizi severlerle buluşacak.

Yayımlanan ilk fragramında yeni sezona "Doctor Who: Flux" ismi verilirken Jodie Whittaker'in son kez "doktor" rolünde oynayacağı biliniyor.

56 yıla yayılması ve 100'ün üzerinde ödül kazanmasının yanı sıra, Guinness Dünya Rekorları tarafından "Dünyanın en uzun soluklu bilim kurgu dizisi" unvanını alan yapımın, sosyal platformlarda ve kanallarda milyonlarca takipçi ve izleyicisi bulunuyor.

DOCTOR WHO KONUSU

1963 yılından beri BBC yapımı Birleşik Krallık bilimkurgu televizyon dizisi oalrak yayımlanan dizide, Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı varlık olan bir Zaman Lordu'nun maceralarını anlatılıyor.

Doktor, dışarıdan 1950'lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, garip varlıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

Britanya popüler kültürünün önemli bir parçası olan dizinin ara vermeden önceki klasik seri adı verilen dönemi 1963 - 1989 yılları arasında sürdü. 1996 yılında yayımlanan televizyon filmi, 2005 yılında tekrar başlayan modern seriye geçiş bölümü oldu. Modern seriyi, Cardiff'teki BBC Wales'te serinin ilk beş yılında yürütücü yapımcılık ve başyazarlığı üstlenen Russell T Davies başlattı. Modern serinin ilk sezonunda, Christopher Eccleston başrolde yer aldı. Ayrıca, Doctor Who'nun çoklu medyada Russell T Davies tarafından yapılan Torchwood (2006-2011) ve The Sarah Jane Adventures (2007-2011) adlı yan dizileri ve K-9 and Company (1981) adlı tek bölümlük bir serisi yapıldı. Bu yapımlarda karakterlere birçok kültürel göndermeler de yer aldı.

Doktor rolünü bugüne kadar on iki oyuncu oynadı. Doktor'un öldükten sonra rejenerasyon geçirmesiyle rol bir oyuncudan başka bir oyuncuya geçmektedir. Doktor, Zaman Lordları'na ait bu özelliği kullanarak ölümcül bir yara aldığında yenilenerek yeni bir vücut ve yeni bir kişiliğe sahip olmaktadır. Böylece dizinin devamlılığı sağlanmıştır. Her oyuncunun canlandırdığı Doktor farklı kişiliğe sahip olsa da, tüm Doktor'lar aynı karaktere sahip olmuş ve aynı hikâyenin bir parçası oldu. Zaman yolculuğunun doğası olarak, Doktor'lar bazen birbirleriyle karşılaşmıştır. Şu anki Doktor rolünü oynayan oyuncu, 2017 Noel özel bölümü "Twice Upon a Time"da Peter Capaldi'den rolü devralan Jodie Whittaker'dır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber