Tarih : 07.12.2021 - 16:08 Yorum : 0

Borofen nedir, neden önemlidir? Borofen nerelerde kullanılır?

Borofen nedir? sorusu, son günlerin popüler sorularından biri haline geldi. Ülkemizde ilk kez ürünleştirme çalışmalarına konu olan borofenin ne olduğu, neden önemli olduğu ve nerelerde kullanılacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar, internet üzerinden araştırma yaparak “Borofen nedir, neden önemlidir?” “Borofen nerelerde kullanılır?” sorularına cevap arıyor.

Borofen nedir, neden önemlidir? Borofen nerelerde kullanılır?

Dünyada çok az sayıda ülkede üretilmekte olan Borofen, son günlerin en sık konuşulan konularından biri haline geldi. Türkiye’de ilk defa ürünleştirme çalışmalarının başlatıldığı borofenin ne olduğuna ve nerelerde kullanılacağına dair yoğun bir ilgi mevcut. Peki borofen nedir, neden önemlidir? Borofen nerelerde kullanılır? İşte detaylar…

BOROFEN NEDİR?

Bor madeninin, bit atomik tek tabakalısı olan borofen, borun iki boyutlu bir allotropudur. Bar tabakası olarak da bilinen borofen, kristal bir yapıdadır. 1990 yılların ortalarında bir teori olarak ileri sürülen borofen kullanımı, 2015 yılında farklı borofen yapılarıyla deneysel olarak doğrulandı. İki boyutlu borofen üretimi aracılığıyla bataryalar, sensörler ve katalitik kimyada ilerleme kaydedileceği bekleniyor. Üretilecek olan materyal borofen, grafenden daha güçlü ve daha esnek bir yapıda olacak.

BOROFEN NERELERDE KULLANILIR?

Sensöri batarya ve katalitik kimyada çığır açılmasına yardımcı olacağı düşünülen borofen, çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanacak. Dünya üzerinde çok az ülkede üretimi gerçekleştirilen borofen, Türkiye’de de ilk defa ürünleştirme çalışmaları kapsamına dahil edildi.

Borofen, hafif ve çok reaktif bir yapıda olması nedeniyle pillerdeki materyal iyonların depolanması için oldukça etkilidir. Çin’de bulunan Şiamen Üniversitesi’nde görev alan Wang, borofenin yüksek teorik kapasitesi, elektronik iletkenliği ve iyot taşıma özelliği ile lityum, magnezyum ve soyum iyon piller açısından umut verici bir anot malzemesi olduğunu ifade etmektedir. ‘Yeni süper malzeme’ olarak adlandırılmakta olan borofen, imalat ve savunma sanayisinde kullanılacak.

Çok farklı alanlarda kullanılmakta olan grafen maddesine göre çok daha esnek ve güçlü olacağı belirtilen borofen, çok kritik alanlarda kullanılabilecek. Enerji depolama sistemleri için etkili öğelerden biri olacak bu malzemenin, verimi ve kapasiteyi oldukça yukarı çıkaracağı bekleniyor. Kompozitler, savunma sanayii, mikro nano sensörler, borofenin kullanılacağı alanlar arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise bor elementinin sahip olduğu özel değerler...

BOROFENİN ÖZELLİKLERİ

Hidrojen yakalama ve tutma konusunda performansı oldukça iyi olan borofen, ağırlığının %15’ine kadar hidrojen tutmak gibi özelliklere sahip. Hidrojen atımlarının, hidrojen iyonlarına çevirme işlemi sırasında katalizör görevini üstlenebilen borofen, su tabanlı enerji sistemlerinin yeni habercilerinden biri olma niteliği taşımaktadır.

Borofen, yüksek mukavemetli ve reaktif bir madde olması nedeniyle matris ile kovalent bağlanabilmektedir. Klasik kovalent bağları haricine metalik benzeri çok merkezli bağları bulunan kristal yapılara sahiptir. Ultra yüksek hidrojen depolama özelliğine sahip olan borofen, kristal yapısı aracılığıyla yüksek sıcaklıkta iletkenliğini en yüksek seviyeye kadar çıkarabilmektedir.

BOROFEN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Grafen, süper güçlü ve tek atom inceliğine sahip karbon bir malzeme olarak, borofene kadar en iyi malzeme olarak kabul ediliyordu. Elektrik iletme özelliği bulunan grafen için Avrupa Birliği tarafından 1 milyar euroluk kaynak ayrılmıştı. Araştrımacılar, grafen tabanlı projeleri hayata geçirmeden önce, diğer atomlarla benzer bir yapı oluşturup oluşturamayacaklarını test edebilmek için denemeler yapmaya başlamış ve tek atom kalınlığında bulunan katmanında farklı kristal yapılar meydana getirebilen ve ana malzemesi bor olan borofeni keşfetti.

Borofen, geniş kullanım alanlarına sahip olması, daha güçlü lityum-iyon bataryalarda anot görevi görebilmesi ve katalizör olarak üstün becerilere sahip olması nedeniyle oldukça önemlidir. Süper hızlı kuantum bilgisayarlardan dokunmatik ekranlara, transistörlerden pillere kadar çok sayıda kullanım alanında grafenin yerine geçebilecek güçte olması, borofenin değerini artırmaya devam etmektedir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber