2022-01-07 17:07:46

Koruk suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Evde koruk suyu tarifi, malzemeleri ve püf noktaları!

“Koruk suyu nasıl yapılır?” sorusu, MasterChef 2021 yarışmasının son yayınlanan bölümünde ünlü şef Osman Sezener’in tarifiyle yapılmasının ardından, en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Yarışmacılara koruk suyu yaptıran ünlü şef Osman Sezener’in özel tarifini merak eden izleyiciler, koruk suyu yapımına ve faydalarına ilişkin yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Koruk suyunun nasıl yapıldığına dair araştırmalarda, “Koruk suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir?”, “Evde koruk suyu tarifi nasıldır, malzemeleri nelerdir?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Koruk suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Evde koruk suyu tarifi, malzemeleri ve püf noktaları!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Masterchef 2021 yarışmasının yayınlanan son bölümünde ünlü şef Osman Sezener konuk oldu. Yarışmacıların Şef Osman Sezener’in tarifiyle yapmış olduğu koruk suyu büyük beğeni topladı. İzleyiciler tarafından dikkatle izlenmekte olan yarışmanın ardından koruk suyu yapımına dair internet üzerinden yoğun bir araştırma yapılmaya başlandı. Peki koruk suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Evde koruk suyu tarifi, malzemeleri ve püf noktaları nelerdir? İşte detaylar…

EVDE KORUK SUYU TARİFİ VE MALZEMELERİ

Masterchef 2021 yarışmasına konuk olan ünlü şef Osman Sezener’in özel tarifi olan koruk suyu için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 su bardağı su
  • 2 salkım koruk
  • Tuz

KORUK SUYU NASIL YAPILIR?

Öncelikle asmadan koparılmış olan taze koruklar yıkanır. Daha sonra ezilerek suyu çıkarılır. Ezilen korukların içerisine 1 su bardağı su ilave edilerek elle biraz sıkıp tülbentten geçirilerek süzülür. Ardından biraz tuz ilave edilerek hazır hale getirilir. Koruk suyu hazır, afiyet olsun…

KORUK SUYU FAYDALARI NELERDİR?

Koruk suyu, olgunlaşmamış üzümlerin ezilip suyu çıkarılarak elde edilen ekşi ve asitli bir içecektir. Ortaçağ Avrupası’nın özellikle Batı Avrupa tarafında yaygın bir içecek olan koruk suyu, döneminde eski Fransızcadaki hali ile yani vertjus olarak anılmıştır. Tadını değiştirmek için limon ve çeşitli baharatlar da eklenebilmektedir.

Şifalı bir içecek olarak ifade edilen koruk suyu, birbirinden farklı faydası bulunmaktadır. Özellikle hazmı kolaylaştırması ve mideyi rahatlatması ile bilinir ve vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında oldukça etkilidir. İştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında;

  • Antioksidan kaynağı olarak öne çıkmaktadır.
  • Vücutta biriken zararlı toksinlerin atımına yardımcı olur.
  • Çok sayıda dış zararlıya karşı vücudu korumaktadır.
  • Göz sağlığını koruyucu bir özelliği bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir.
  • Yaz aylarında serinletici bir özelliği olduğu için kullanımı oldukça yaygındır.

KORUK SUYU HANGİ İLE AİTTİR?

Genellikle Denizli’de sıklıkla yapılmakta olan koruk suyu, bu bölgede yaygın olarak tüketilmektedir. Ayrıca Denizli’nin Kızılcabölük Köyü’nün yerel halkı tarafından Gelin Turşusu olarak adlandırılan farklı bir lezzeti daha Türk kültürüne hediye etmiştir. Gelin turşusu, odun ateşinde ütülmüş biber ve sarımsak ile sulandırılarak elde edilmekte ve koruk suyuyla efsanevi bir lezzet oluşturmaktadır.

Etiketler