Tarih : 08.06.2021 - 12:00 Yorum : 0

Kurban Bayramı ne zaman? 2021 Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor?

Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar, “Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? Kurban Bayramı tatili kaç gün?” sorularının cevaplarını merak ediyor. Kurban Bayramı ile ilgili tüm detayları derledik.

Kurban Bayramı ne zaman? 2021 Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor?

Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı. Vatandaşlar hazırlıklarını südrürürken özellikle Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? Kurban Bayramı kaç gün?

Bayramın ilk günü pazartesi gününe denk geldiği için 4 günlük tatilin uzayıp uzamayacağı vatandaşların planları için önemli. Bu nedenle Bakanlar Kurulu'nun vereceği karar yine gündemde olacak.

KURBAN BAYRAMI HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı 2021 dini günler takvimine göre, Kurban Bayram arifesi 19 Temmuz tarihine denk geliyor. Bayram’ın 1. günü 20 Temmuz’da idrak edilecek. Bayram 24 Temmuz Cuma günü sona erecek. Her hangi bir değişiklik olmazsa bayram tatili günleri aşağıdaki gibi olacak:

2021 KURBAN BAYRAMI GÜNLERİ

Kurban Bayramı Arifesi- 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1.Gün - 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün- 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün- 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün- 23 Temmuz Cuma

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN

Kurban Bayramı’nın son günü hafta sonu ile birleşmesi nedeniyle Bayram tatilinin 1 haftayı geçeceği görülüyor. Kurban Bayramı arifesinin pazar gününe denk gelmesiyle Bayram tatilinin 9 gün olacağı tahmin ediliyor.

Bakanlar Kurulu’ndan Kurban Bayramı tatiline ilişkin çıkacak kararlar merakla bekleniyor. Bayram tatiline ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

KURBAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan anlamına gelir.

İslam aleminin iki bayramından biri olan Kurban Bayramı’nda kişi, kurban keserek Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini ifa etmiş olur. Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin arttığı Bayram günlerinde kulluk görevlerini yerine getirirler. Kurban ibadetinde Müslümanlara Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Allah’ın buyruğuna teslimiyeti örnek teşkil eder.

Kurban kesmenin faziletlerinden biri de toplumsal yaşamda yardımlaşmayı, birlik ve beraberliği canlandırmasıdır. Allah’ın Müslümana imtihan kıldığı Kurban kesme ibadeti, toplumda dayanışmayı teşvik eder. Zenginlerin yoksulları hatırlamasını sağlar.

SİZİN İÇİN ONLARDA HAYIR VARDIR

Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır Şu halde yalnız ona teslim olun Alçak gönüllüleri müjdele! (Hac suresi, 34)

Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik (Hac suresi, 36)

Biz, (İbrahim'e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail'i) kurtardık. (Saffat suresi, 107)

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar, kurban fiyatlarını da araştırmaya başladı. Salgın nedeniyle Kurban fiyatlarında değişiklik olup olmayacağı merak konusu oldu.

Salgın nedeniyle kafe ve restoranların kapalı olması et tüketimini düşürürken hayvan arzını artırdı. Dolayısıyla kurban fiyatlarına olumlu yansıyacak bu durumda üreticiler kurban fiyatlarına zam yapmayacak.

Küçükbaş fiyatları bin 500’den başlarken büyübaş fiyatları 8 bin liradan başlıyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber