2022-04-20 10:33:21 | Son Güncelleme : 2022-04-20 15:19:07

Kutlu Doğum Haftası nedir? Kutlu Doğum Haftası ne zaman? Kutlu Doğum Haftası sözleri ve mesajları

"Kutlu Doğum Haftası nedir?" sorusu bu haftanın neden kutlandığını merak eden vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peygamber Efendimiz’in kutlu doğumunun gerçekleştiği bu özel günde O’nu anmak için etkinlikler düzenlenmekte. Her sene sevgili Peygamber’imiz için özel etkinliklere katılmak isteyen Müslümanlar "2022 Kutlu Doğum Haftası ne zaman?" sorusunun cevabını merak ediyor. İşte Kutlu Doğum Haftası tarihi ve Kutlu Doğum Haftası sözleri ve mesajları…

Kutlu Doğum Haftası nedir? Kutlu Doğum Haftası ne zaman? Kutlu Doğum Haftası sözleri ve mesajları
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kutlu Doğum Haftasına girilmesinden dolayı bu özel günün neden kutlandığı merak edildi. Mevlid-i Nebi haftası olarak da adlandırılan bu özel günlerde Peygamber Efendimizi anmak için etkinlikler düzenlenir. Peygamber Efendimizin doğumunu kutlamak ve O'nu anmak için en özel günlerden biri olan Kutlu Doğum haftasının ne zaman olduğu ise merak konusu oldu. Peki Kutlu Doğum Haftası ne zaman? Sizde bu haftayı hatırlatmak için sevdiklerinize Kutlu Doğum Haftası sözleri ve mesajları gönderebilirsiniz.  

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum günü olarak kabul edilen Kutlu Doğum Haftası (Mevlid-i Nebi) her sene kutlanmaya devam ediyor. Kutlu Doğum haftası Peygamber Efendimizi anmak maksadıyla düzenlenir. Kutlu doğum haftası, Efendimiz (SAV)'in doğduğu gerçek ay demek değildir. Her sene çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Kutlu Doğum Haftası; Peygamber Efendimiz (SAV)'i en güzel haliyle anmak, verdiği öğütlere uymak ve daha geniş kitlelere yayabilmek amacıyla gündemde olan hayırlı hizmetlerin gerçekleştirildiği günlerdir.

Kutlu Doğum Haftası, Süleyman Hayri Bolay'ın teklifi ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında belirlenmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenen Kutlu Doğum Haftası resmiyet kazandırılarak her yıl farklı etkinliklerle yalnızca Türkiye'de kutlanmaktadır. Hz. Muhammed'in anlatılması ve anılmasını amaçlanmaktadır. Kutlu Doğum haftası olarak belirlenen bu gün 1994-2017 yılları arasında Peygamberimizin doğum gününün miladi takvime göre 20 Nisan kabul edilerek kutlandığı ifade edilen bir etkinlik haftasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada, Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ana teması ''Hz. Peygamber ve Güven Toplumu'' olacağı belirtildi.

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'i anmak maksadıyla gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası her sene 14-20 Nisan ayında gerçekleştiriliyor. İlk olarak 1989 yılında ve Hicri takvime göre, Mevlit Kandilinin peşi sıra düzenlenmiştir. 1994 senesinden sonra, diğer dini günlerin haricinde miladi takvime göre kutlanmaya başladı.

Bu özel hafta 1989 yılından itibaren Peygamber Efendimiz'in etkinlikler çerçevesinde anılması için kutlamaya başlanmıştır.

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in gerçek doğum günü hesaplandığında; Hicri takvime göre yılın üçüncü ayı olan Rebiülevvel'in 12. gününün sabahı belirlenmektedir. Her sene Nisan 14-20 günleri arasında kutlanan kutlu doğum haftası, Efendimiz (SAV)'in doğduğu gerçek ay demek değildir. 1989'da Türkiye Diyanet Vakfının başlattığı, Diyanet İşleri Başkanlığının da desteklemesiyle ülkemizde resmiyet kazandırılan bu etkinlikler 14-20 Nisan arasında gerçekleştirilir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'i anmak için sembol doğum günü olarak kabul edilen Kutlu Doğum Haftasının başlangıç tarihi 14 Nisan 2022 Perşembe, bitiş tarihi ise 20 Nisan 2022 Çarşambadır.

KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLAMA SÖZLERİ VE MESAJLARI

 • Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salat ve selam O'na olsun... Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in bizlere sunduğu merhamet ve şefkat vurgusunun tüm yaralara merhem olması, temennisi ile tüm İslam aleminin Kutlu Doğum Haftasını tebrik eder selam ve saygılar sunarım.
 • Hâzret-i Ömer; "Resûlullah efendimizin doğum zamanına kıymet veren, İslâm'a kıymet vermiştir."

 

 • Hazret-i Osman; "Peygamber efendimizin mevlid-i şerîfi için bir dirhem harcayan, sanki Bedr ve Huneyn gazalarına iştirak etmiş gibi sevâb kazanır."
 • Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salat ve selam o’na olsun… Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • O’na Uyunuz.. O’nu Örnek Alınız Ki O, Sizde Her gün Yeniden Doğsun...Yüreğinizi Verin Ki O’na, Yarın Orada Sizinle Olsun..
 • Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Muhammet'i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Allah, nice gül kokulu sevgi dolu Kutlu Doğum haftası kutlamayı nasip etsin.
 • Hazret-i Ali; "Resûlullah efendimizin doğum zamanına kıymet verip, mevlid-i şerîf okunmasına sebeb olan, dünyâdan îmânla gider" buyurmuşlardır.
 • Allah’ım bize peygamber efendimizin ahlakıyla yaşamak nasip et ki, peygamber efendimizin sevgisine layık olalım amin. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • Alem senle övüldü. Biz seninle hep güldük. 14 asırdır daim sensizliğe sürüldük. Sana salat ve selam gönlümüz seninle dolsun. Bizleri sana ümmet yapana hamdler olsun. Güllerin gülistanı gül efendim.

 

 • İki cihan sultanının, doğduğu ay geldi yine, ilm u mearif kânının, doğduğu ay geldi yine, gelsin şefâat isteyen, bulsun safa anı seven, ol sahib-i hulk-i hasen, doğduğu ay geldi yine. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Ümmetin üstüne titreyen sensin, Müjdeci, uyaran, gel diyen sensin, Kulunu Allah'a sevdiren sensin, Gecemi gündüze çeviren sensin, Ey Hakk'ın şahidi yüzünü göster, Kul şahadetinle tanımak ister.
 • Yalvarışımı kabul eyle. Şefaat mumunu yak ya Resûlullah! Yak ki, aciz kalemimi aradan kaldırarak o muma atılayım. Ömür ırmağımı senin saadet havuzuna akıtayım. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • En sevgiliye, sin ey nur, içimize sin, sensin bize o’ndan esin, hiç şüphe yok teksin kesin, en sevgilisi herkesin… Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
 • Bütün kâinatı Hz. Muhammet için yaratan Allah’ım, bizleri de O’nun yüzü suyu hürmetine affet. Kutlu Doğum haftanız mübarek olsun...
 • Yalvarışımı kabul eyle!.. Şefaat mumunu yak Ya Resûlullah!.. Yak ki, aciz kalemimi aradan kaldırarak o muma atılayım.. Ömür ırmağımı senin saadet havuzuna akıtayım.. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.
Etiketler