2022-08-04 12:50:12 | Son Güncelleme : 2022-08-04 13:01:34

BOĞAÇ HAN KİMDİR? Dede Korkut Hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir?

Dede Korkut Hikayesi kahramanlarından Boğaç Han, Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında yarışmacıya sorulan soru ile birlikte gündemin en çok konuşulan konularından biri oldu. “Dede Korkut hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir?” sorusu üzerine internet üzerinden araştırma yapmaya başlayan vatandaşlar, sorunun doğru cevabını merak ediyor. Peki Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında çıkan Boğaç Han sorusu cevabı nedir? Boğaç Han kimdir? Dede Korkut hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir? Detaylar haberimizde…

BOĞAÇ HAN KİMDİR? Dede Korkut Hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ATV ekranlarının sevilen yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? dün akşam yayınlanan bölümde yarışmacıya sorulan soru ile gündeme geldi. Yarışmada sorulan “Dede Korkut hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir?” sorusunun cevabı, izleyiciler tarafından merak edildi. Yarışmanın ardından Dede Korkut Hikayeleri ve Boğaç Han üzerine araştırmalar yoğunlaştı. Peki Dede Korkut Hikayeleri’nde Boğaç Han kiminle dövüşüp, yenmiştir? Boğaç Han kimdir? İşte tüm merak edilenler…

KİM MİLYONER OLMAK İSTER? YARIŞMASINDA BOĞAÇ HAN SORUSU

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında yarışmacıya sorulan Dede Korkut Hikayeleri ile ilgili sorunun cevabı izleyici tarafından merak edildi. İşte o soru ve cevabı…

SORU: Dede Korkut hikayesi kahramanlarından Dirse Han Oğlu Boğaç Han hangisiyle dövüşüp onu yendiği için Dede Korkut ona Boğaç adını vermiştir?

A: Boğa

B: Aslan

C: Kurt

D: Ayı

CEVAP: A

DEDE KORKUT HİKAYESİ KAHRAMANLARINDAN DİRSE HAN OĞLU BOĞAÇ HAN HANGİSİYLE DÖVÜŞÜP ONU YENDİĞİ İÇİN DEDE KORKUT ONA BOĞAÇ ADINI VERMİŞTİR?

Boğaç Han’ın Boğaç ismini alması, Bayındır Han'ın sohbetine giden Dirse Han'ın Kara Otağa oturtulması ile Dirse Han'ın karşılanması sırasındaki duygu ve düşünceleri ile oğlu Boğaç Han'ın kahramanlıklarını anlatan Dede Korkut hikâyesinde geçmektedir.

Bayındır Han, hükmettiği halka her sene büyük şölen düzenlemektedir. Yine bir sene gelecek konukların üç ayrı çadırda ağırlanması için emir verir. Bunlar Ak, Kızıl ve Kara isimli çadırlardır. Ak çadır oğlan çocuğu olanlar için, Kızıl kız çocuğu olanlar için, Kara çadır ise hiç çocuğu olmayanlar için hazırlanmıştır. Bayındır Han çocuğu olmayanları ve üremeyenleri Tanrı'nın lanetledikleri olarak görmektedir. Dirse Han'ın ise çocuğu yoktur ve yanındaki 40 adamıyla geldiğinde bu davranışı hoş karşılamayarak hanımına hesap sormaya karar verir.

Hanımından hesap sorarken kendini öğüt dinlerken buluverir. Ama öğüdü de tutar ve büyük bir yemek düzenler. İnsanlara yardım edereek hayır duası alır ve sonunda sağlıklı bir oğula sahip olur. Oğlan büyür ve Bayındır Han'ın büyük boğasıyla güreşir. Kuvvetli yumruğuyla boğayı dizginleyerek onu yener. Şan ve ün kazanır. Dede Korkut'un iltifatlarına nail olur ve Boğaç ismini alır. Babası tarafından da ödüllendirilir.

Bunu kıskanan babasının 34 adamı ise fesatlık düşünerek babasını Boğaç Han'a karşı doldurur. Bir av düzenleyerek, türlü oyunlarla oğlanı babasına vurdururlar. Boğaç Han, annesinin sütü ve dağ çiçeği ile derman bulur. 40 yiğit tarafından kaçırılan babasını kurtarır. Böylece Dirse Han da oğluna taht verir.