2022-07-02 22:03:15 | Son Güncelleme : 2022-07-02 22:20:12

GNS nedir? Ücretsiz Müzekart GNS nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yapmış olduğu açıklama ile birlikte 18-25 arası gençler için müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş imkanının sağlanacağı ve Müzekart GNS dağıtılacağı belirtildi. Yapılan açıklamanın ardından “Müzekart GNS nedir, nasıl alınır?”, “Müzekart GNS başvuru şartları nelerdir?” soruları yoğun bir şekilde sorulmaya başladı.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yapmış olduğu konuşmada, 18-25 yaş aralığında bulunan gençlere müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebilmeleri için ‘Müzekart GNS’ verileceğini bildirdi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yapmış olduğu konuşmada, 18-25 yaş aralığında bulunan gençlere müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebilmeleri için ‘Müzekart GNS’ verileceğini bildirdi.

18-25 yaş arası gençlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilmeleri için ‘Müzekart GNS’ dağıtılacağına yönelik açıklama Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’dan geldi. Bakan Kasapoğlu’nun yapmış olduğu açıklamanın ardından konuyla ilgili araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Peki Müzekart GNS nedir, nasıl alınır? Müzekart GNS başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

GNS NEDİR?

GNS’, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençler için faaliyet gösteren ‘Gençler Ne Sever’ platformunu ifade etmektedir.

MÜZEKART GNS NEDİR?

Müzekart GNS, 18-25 yaş arasında bulunan gençler için ‘Genç Ne Sever’ platformu tarafından hediye edilmiş olan, 300’den fazla müze ve ören yerini 1 Temmuz-1 Ekim tarihleri arasında ziyaret etme imkanı sunan dijital bir karttır.

18-25 YAŞ GENÇLER İÇİN MÜZEKART GNS KARTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olan ‘Gençler Ne Sever’ platformu için tanıtım yapıldı. Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yapmış olduğu konuşmada, 18-25 yaş aralığında bulunan gençlere müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebilmeleri için ‘Müzekart GNS’ verileceğini bildirdi. Bakan Kasapoğlu, konuya dair yapmış olduğu paylaşımda şu bilgilere yer vermişti:

 • "Kartlar "gencnesever.com" internet sitesinden alınabilecek"
 • "Gençlerimiz, 15 Temmuz-1 Eylül'de 81 ilde seçilen yurtlarımızda ücretsiz konaklama imkanına kavuşmuştu. Şimdi de müzeleri ücretsiz hale getiriyoruz.
 • "18-25 yaş aralığındaki tüm gençlere, müze ve ören yerlerine tamamen ücretsiz girebilecekleri bir Müzekart GNS hediye ediyoruz".
 • "Gençler yola çıkacak, konaklamalarını 81 ilimizdeki yurtlarda yapacaklar ve bu seyahatlerinde bakanlığımızın misafiri olarak, Galata Kulesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Resim Heykel müzesi, Pamukkale Travertenleri, Zeugma Müzesi gibi 300'den fazla müzeyi ziyaret edecekler"

 

MÜZEKART GNS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Müzekart GNS için açılmış olan internet sitesinde başvuru şartlarına dair yer alan bilgiler şu şekilde:

 • Gönüllülüğe ve spora hayatında daha çok yer vereceğine dair söz ver.
  Aşağıda yer alan kayıt formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldur.
  Sistemin seni yönlendireceği muze.gov.tr adresinden başvurunu tamamla ve Müzekart GNS dijital kartın senin olsun!
  Telefonuna indireceğin “Türkiye’nin Müzeleri” uygulaması üzerinden sisteme giriş yaparak tarihi ve kültürü keşfetmenin keyfini yaşamaya başla!

MÜZEKART GNS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

Müzekart GNS başvurusu için gerekli olan başvuru formunun doldurulması gerekiyor.