Tarih : 09.10.2021 - 12:54 Yorum : 0

Kombi alırken nelere dikkat edilmelidir? Tasarruf sağlayan kombiler hangileri?

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların da soğumaya başlamasıyla birlikte evlerimizdeki kombilerin de yenilenme veya bakım zamanı geldi. Yaşam alanlarınızın doğru ve tasarruflu bir şekilde ısıtılması ve güvenilir bir alanın da oluşturulması için kombi tercihleri oldukça önemli. Bakım ve yenileme dönemine girilmesiyle birlikte vatandaş da kombi alırken edilmesi gerekenler neler? Tasarruf sağlayan kombiler hangileri? gibi soruların cevabını arıyor.

Kombi alırken nelere dikkat edilmelidir? Tasarruf sağlayan kombiler hangileri?

Kombi tercihleri, doğalgaz kullanımından ısının doğru kullanımına kadar çok sayıda konuyu doğrudan etkiliyor. Bu nedenle kombi alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Kış mevsiminin de gelmesiyle birlikte genel problemlerden biri haline gelen kombi yenileme süreçleri, doğu kombiyi bulmak için sar fedilen eforla geçiyor. Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gereken vatandaş da doğru kombi seçimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yoğun araştırmalarda bulunuyor. İşte kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler…

HANGİ EVE HANGİ KOMBİ TERCİH EDİLMELİ?

Kombi seçimlerinde öncelikle dikkat edilmesi üç farklı konu mevcut. Evinizin bulunduğu kat, bulunduğu yön ve büyüklüğü… Bunlardan en önemlisi evin kaç metrekare olduğu… 80-90 metrekare aralığında bulunan evler için 17 bin kalorilik kombiler uygun olacaktır. Eğer 90-150 metrekare büyüklüğünde bir eve sahipseniz alacağınız kombinin 20 bin kalorilik olması gerekiyor. 150 metrekare üzerinde bulunan bir eve sahipseniz kombiniz 24 bin kalori ve 6 bin kilokalori aralığında bulunması gerekiyor. Fakat yine de evinizde kullanacağınız radyatörlerin de bu ebatlara uygun bir şekilde seçilmiş olması gerekir. Çünkü evin ısınmasını sağlayan ve kombiden gelen ısıyı doğru bir şekilde alana yayan aslında radyatörler. Bu nedenle doğru seçimin bu konuda da sağlanması gerekiyor. Ayrıca tüm bunların dışında evinizin yalıtımı da kombi seçimlerinizi etkileyecek önemli noktalardan biri…

KOMBİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Alacağınız kombinin ısı aktarımını doğru bir şekilde yapabiliyor olmasının yanında yeterli teknik servise ve yedek parçaya sahip olup olmaması da oldukça önemli. Olası bir problem yaşanması durumunda hızlı müdahale edilebiliyor olması gerekiyor. Ayrıca kombinizin sessiz çalışıyor olması da sizin için önemli noktalardan biri olacaktır. Tercih edeceğiniz kombinin TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının bulunmasına özen gösterin.

Yaşadığınız evin büyüklüğüne ve bulunduğu alana göre tercih etmeniz gereken kombilerinizin, mühendislik çalışmalarını da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Isı hesabı, baca analizi gibi konular, doğru ve tasarruflu çalışan bir kombi için oldukça önemlidir. Kombilerinizi kişisel yöntemlerinizden ziyade yetkili bayiye monte ettirmeniz de hem oluşabilecek problemlerin önüne geçmek hem de kombiyi daha doğru kullanabilmek adına etkili olacaktır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber