2013-12-03 14:38:00

Avuç içi kimlik doğrulama sistemine uyum tam

'Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi'ne özel hastanelerden sağlık hizmeti almak isteyen SGK'lı vatandaşlar ve özel hastaneler tam uyum gösterdi.

Avuç içi kimlik doğrulama sistemine uyum tam
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Özel hastanlerde, halk arasında avuç içi kimlik doğrulama olarak bilinen "Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi"ne Başkentteki hastanelerde ilgi yoğun oldu. Yurt genelinde 1 Aralık Pazar gününden itibaren başlayan uygulama ile özel hastaneye başvuran vatandaşların,  biyometrik kimlik doğrulama işlemini yaptırması gerekiyor. Hastanınbiyometrik sisteme geçmesi, "avuçiçi damar izi" veya "parmak izi" şeklinde yapılıyor.
Acil durumlar ile genel sağlık sigortalı olan 12 yaş ve altı çocuklar ile 65 yaş üstü kişiler, her iki eli olmayanlar, her iki elinde avuç içi damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlar, felç ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı avuç içi damar izi alınamayan kişilerin,  avuç içi damar izi sistemiylebiyometrik kimlik doğrulamasının yapılması gerekmiyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Başkent'te SGK ile kalp-damar cerrahisi, kardiyoloji ve acil servislerde branş anlaşması bulunan Özel TOBB ETÜ Hastanesi'ne, yaklaşık bir hafta süresince yaklaşık 300 kişi kayıt yaptırdı. Medicana International Ankara Hastanesi ise uygulamanın zorunlu hale geldiği 1 Aralık'tan bugüne yaklaşık bin kişinin kaydı yapıldı. Hastane yönetimi, sisteme ilişkin kayık yaptırılması istendiğinde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını, vatandaşların tam uyum gösterdiğini iletti. Özel Koru Hastanesi Medikal Muhasebe Sorumlusu Öznur Aysel de özel hastanelerde zorunlu bir uygulama haline gelen sistem ile bir hastanın başka bir hastanın kimlik bilgilerini alarak tedavi olmasının önüne geçileceğini vurgulayarak, "Kurumumuz bu uygulamadan oldukça memnun. Basının, bu konudaki hassas davranışı sayesinde hastalarımızdan olumsuz bir yanıt almıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemleri'ne ait kılavuz, 13 Kasım tarihinde SGK'nın web sayfasında yayımlanmıştı. İkinci basamak özel sağlık hizmet sunucularının 1 Aralık'a kadar biyometrik sistemlerden birini seçerek sisteme geçişlerini tamamlamaları gerekiyordu.
Bu tarihten sonra gidilecek ilk muayene öncesi hastane bankolarında kurulan biyometrik kimlik doğrulama ünitesinde hastanın nüfus cüzdanı, pasaportu veya sürücü belgesi ile 5 dakikalık bir işlem sonucu biyometrik kimlik doğrulama işlemiyle bilgiler, SGK kayıtlarına işleniyor. Bu işlem sonrasında muayene işlemi gerçekleştiriliyor ve bir sonraki muayene işlemi herhangi bir kimlik kartına ihtiyaç olmadan, biyometrik kimlik doğrulama ile muayene yaptırılabiliyor.

 

Etiketler